Szkoła Podstawowa

*****************************************

 26. 09. 2019

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 września 2019r. obchodziliśmy u nas w szkole Europejski Dzień Języków Obcych
Jest to dzień, którego celem jest promowanie nauki języków w Europie. My chcemy się do tego przyłączyć.Został on ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001r.
w Strasburgu i od tamtej pory jest obchodzony corocznie 26 września także w naszej szkole. Przyłączamy się poprzez zabawę. Spotykamy się z klasami I-III i rozwiązujemy łamigłówki z języka angielskiego, memory games  oraz prezentujemy wykonanie piosenek w  języku angielskim. W tym roku uczennica klasy 2 Maja Glinka zaśpiewała piosenkę pt.:Uh la la la (Alexii) podczas przerwy międzylekcyjnej. Nie dla wszystkich wykonawców z klas 1-3 wystarczyło czasu na prezentację utworów, ze względu na ograniczony czas.
Na następnej przerwie uczniowie klas 4-8 zebrali się w małej sali gimnastycznej, aby zaśpiewać piosenkę Eda Sheerana-Perfect.  Utwór All of me –zaprezentowały uczennice- klasy 8 Julia Breńska i Angelika Sypniewska. Uczeń klasy 5b-
– Kamil Budny, prezentował utwór – I can’t help myself-Kelly Family.
Dzieci świetnie się bawiły, kołysały w rytm muzyki i próbowały wspomóc przejętych wykonawców. Postaramy się, z udziałem uczniów ZPO w Sypniewie, promować  naukę języków obcych w przyszłym roku.
Organizacją obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych zajęły się:
p.Marta Mróz i p. Marta Kuplicka.
Tekst: M.M.

*****************************************

23, 24. 09. 2019

NASI SPORTOWCY

W dniu 23,24 września 2019 roku na stadionie w Makowie Mazowieckim odbyły się zawody powiatowe w piłce nożnej dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Dzieci(rocznik 2007 i młodsi), w których brali udział uczniowie naszej szkoły. Reprezentacja dziewcząt zajęła 2 miejsce, natomiast chłopcy-miejsce 5. W późniejszym terminie(25,26 września 2019 roku) odbyły się zawody uczniów starszych( rocznik 2005-2006) w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Chłopcy zajęli 3 miejsce natomiast dziewczęta miejsce 4 w zawodach w piłce nożnej na szczeblu powiatu.

Tekst: D.B.

 

*****************************************

17.09.2019

80. ROCZNICA WYBUCHU

II WOJNY ŚWIATOWEJ

„Narody, które tracą pamięć – giną.”

                                              Jan Paweł II
Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem i kwitnącym wrzosem. Nie zawsze jednak tak było. Był taki wrzesień, kiedy polskie dzieci nie usiadły w szkolnych ławkach. Zamiast dzwonka, usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb. Rozpoczęła się II wojna światowa, której 80 rocznicę wybuchu obchodziliśmy w tym roku.
17 września 2019r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Sypniewie odbyła się akademia upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Monika Dembińska, która powitała przybyłych gości i wszystkich obecnych na akademii.
Na uroczystość składała się inscenizacja słowno- muzyczna na temat II wojny światowej w wykonaniu uczniów klasy VII i VIII pod kierunkiem p.Małgorzaty Wilczewskiej i p.Wiesławy Koterwas.
Inscenizacja poruszała najważniejsze z punktu widzenia Polaków wydarzenia II wojny światowej. Uczniowie śpiewali piękne pieśni patriotyczne, recytowali i mówili o Westerplatte, jako symbolu rozpoczęcia wojny, o agresji ZSRR na Polskę, o okupacji niemieckiej i radzieckiej. Wspominali największe zbrodnie dokonywane na narodzie polskim w obozach koncentracyjnych, mord oficerów polskich w Katyniu, powstanie warszawskie, udział Polaków w walkach przeciwko III Rzeszy (zarówno na Wschodzie przez 1 Armię Wojska Polskiego, jak i na Zachodzie – Dywizjon 303, II Korpus Polski i Monte Cassino). Poruszane w inscenizacji tematy budziły smutek, pokazywały tragizm wojny, bestialstwo mordów, rozczarowanie sojusznikami.
Po akademii pani dyrektor Monika Dembińska podziękowała uczniom i nauczycielom za wysoki poziom artystyczny akademii oraz za szerokie spojrzenie na problematykę II wojny światowej. Podziękowała za prawdziwą lekcję patriotyzmu.
Tekst: M.W.

   

  

   

   

*****************************************

10. 09. 2019

NARODOWE CZYTANIE

10 września nasza szkoła po raz drugi              wzięła udział w akcji Narodowego Czytania.
W tym roku zaproszeni goście i uczniowie naszej szkoły czytali fragmenty z Nowel Polskich:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) - Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 Wśród zaproszonych gości byli:
Wójt Gminy Sypniewo- R. G.; Sekretarz Gminy - I. M.; Dyrekcja Szkoły- M. D., E. Cz. ; Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – J. P.-O.
i emerytowani nauczyciele- H. G.,G. R.. 
Słuchaczami byli uczniowie klasy VII  i VIII. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała pięknych fragmentów czytanych utworów.
W podziękowaniu za włączenie się w akcję Narodowego Czytania i popularyzowanie czytelnictwa wszyscy zaproszeni goście otrzymali słodki upominek.
Narodowe Czytanie fragmentów Nowel Polskich przygotowały:
p. Zofia Niedzielak i p. Renata Kołodziejczyk
   
     

 

****************************************

02. 09. 2019

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE

ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Dnia 02.09.2019 roku w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego              w Sypniewie zainaugurowano rok szkolny 2019/2020 w sposób szczególny.              W uroczystości uczestniczyli, poza uczniami, rodzicami i nauczycielami goście zupełnie wyjątkowi – przedstawiciele pokolenia zwanego „Polskimi Dziećmi Wojny”. Zapraszając ich na otwarcie nowego roku szkolnego w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, społeczność szkolna włączyła się w ministerialną akcję pod hasłem „Przerwany marsz”, którego celem jest nie tylko upamiętnienie 1 września sprzed 80 lat, ale także złożenie hołdu wszystkim tym, którzy doświadczając okupacji, cierpieli, trwali i działali na rzecz wolnej Polski, w której dziś dzieci i młodzież mogą się uczyć bez przeszkód. Przekroczenie przez to pokolenie wraz ze współczesną młodzieżą progu szkoły po 80 latach od daty wybuchu II wojny światowej było dla „Dzieci Wojny” symbolicznym dokończeniem przerwanej na 6 lat drogi do edukacji.      Pięknie uwypuklił to podczas uroczystości w swojej zwięzłej, ale niesłychanie cennej   i wzruszającej wypowiedzi jeden ze świadków tamtych lat ks. kan. Antoni Mamiński. Opisując realia, pragnienia, oczekiwania dzieci i młodzieży, ale jednocześnie ograniczenia czasu wojny, poprosił współczesnych uczniów o świadome i pełne korzystanie z wolnego dostępu o nauki, ze wspaniałych warunków i możliwości edukacyjnych, które dla nich nie są zakazane. Za tę żywą lekcję otrzymał szczere podziękowanie od p. Dyrektor i kwiaty od wdzięcznej młodzieży.  Wśród gości bardzo serdecznie powitanych przez p. Dyrektor Monikę Dembińską byli jeszcze:                    p. Anastazja Siemińska, P. Zofia Borkowska, p. Janusz Mierzejewski oraz p. Roman Zakrzewski. Ta wielopokoleniowa rzesza zebrana w Sali gimnastycznej wspólnie odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” w pełnej wersji, co było dla wszystkich głębokim przeżyciem. Zaprezentował się też młody szkolny wokalista, który, grając na gitarze, zaśpiewał przepiękną piosenkę „Dziewczyno z granatem w ręce”. Wspólnie wysłuchaliśmy hymnu „Dzieci Wojny”, po czym uczciliśmy pamięć i ofiarę tych, co odeszli minutą ciszy.

W sypniewskiej szkole 2 września 2019 roku wszyscy czuliśmy się gorącymi patriotami. Dokonało się tu coś pięknego, szlachetnego i wartościowego – spełniliśmy prośbę powstańczą, wyrażoną w motcie, towarzyszącym inauguracji roku szkolnego 2019/2020, słowami „Lidki” z Batalionu „Zośka”:
„Mam prośbę – pamiętajcie o nas, jak odejdziemy na wieczną wartę.”
Pamiętamy i będziemy pamiętać. Przyrzekamy!
Tekst: E.S.

*****************************************

19. 06. 2019

ŻEGNAJ SZKOŁO!

Uroczystość zakończenia roku miała wyjątkowy charakter i szczególną oprawę,    gdyż żegnaliśmy tych, dla których wrześniowy zgiełk naszej szkoły już nie zabrzmi: uczniów pierwszego rocznika ósmej klasy szkoły podstawowej oraz uczniów trzeciej klasy, ostatniego rocznika gimnazjum.
Na hali sportowej, w obecności rodziców i szanownych gości wręczono nagrody uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki w  nauce, frekwencji i osiągnięciach,           a także świadectwa z wyróżnieniem i świadectwa ukończenia szkoły. W trakcie uroczystości dokonano pożegnania sztandaru gimnazjum.
Podsumowując całoroczną pracę pani dyrektor Monika Dembińska podziękowała rodzicom, organowi prowadzącemu i pracownikom szkoły za zaangażowanie i wsparcie uczniów w ich codziennej edukacji, łącząc słowa uznania dla nauczycielskiego wysiłku w tym niezwykle trudnym dla oświaty roku. 
W kolejnej części uroczystości absolwenci w pięknym montażu słowno-muzycznym złożyli podziękowania i kwiaty nauczycielom i pracownikom obsługi.
Po części oficjalnej, pożegnaniach i wzruszeniach,  uczniowie udali się do sal lekcyjnych, gdzie odebrali świadectwa z rąk wychowawców. 
A potem była już tylko radość, słońce i powitanie wakacji.

*****************************************

18. 06. 2019

W PARKU LINOWYM

  W dniu 18 czerwca trzecioklasiści pod opieką  wychowawczyni  pani Lidii Markiewicz i jak zwykle niezawodnej mamy, pani Anny  Olkowskiej żegnali się z I etapem edukacji w Parku linowym w Przasnyszu.
   Czekało  tam a nich  prawdziwe wyzwanie, musieli pokonać dwie trasy – żółtą łatwiejszą i pomarańczową, o wyższym stopniu trudności. Najpierw wszyscy zostali wyposażeni w „ uprzęże” oraz kaski i odbyli szkolenie pod okiem instruktora. Następnie już każdy sam musiał przejść wyznaczoną trasę napotykając na karkołomne przeszkody.  Dla wielu największą trudnością było pokonanie lęku wysokości. Żółtą trasę pokonali wszyscy, nawet wychowawczyni, pomarańczową  większość uczestników. Chętni mogli spróbować swych sił na trasie zielonej, która była dłuższa, wyższa i cięższa do przejścia. Udało  się to tylko czterem chłopcom.  Pozostali patrzyli z podziwem na  zmagania kolegów i gorąco im kibicowali.
  Po atrakcjach sportowych wszyscy z apetytem zjedli pizzę w „ Wiatrakowie”, po czym zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń wrócili do domu, żeby czekać na upragnione  wakacje.
Tekst: L.M.

****************************************

WYCIECZKA

WROCŁAW - KARKONOSZE - PRAGA

 
            W dniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku odbyła się 5 - dniowa wycieczka na trasie Wrocław - Karkonosze - Praga. Jej uczestnikami byli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Sypniewie i Gąsewie.
            Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Afrykarium ( oceanarium prezentujące ekosystemy wodne i lądowe fauny Afryki ) i ZOO we Wrocławiu. Wieczorem dotarliśmy do Szklarskiej Poręby gdzie zostaliśmy zakwaterowani w Pensjonacie "Etna". Było to nasze stałe miejsce noclegowe i żywieniowe. Tutaj każdego dnia spożywaliśmy obiadokolację i śniadanie.
            Następnego dnia celem naszej wycieczki była stolica Czech Praga. Z bardzo dobrym przewodnikiem odbyliśmy długi spacer oglądając: Hradczany, Zamek Królewski, Katedrę Świętego Wita, Małą Stranę, Most Karola, dzielnicę żydowską, Stare Miasto, zegar Orloj, Plac Wacława.
            Trzeciego dnia zobaczyliśmy wodospad Szklarki, Sanktuarium w Krzeszowie i Skalne Miasto - kompleks połączonych rezerwatów przyrody, olbrzymi labirynt korytarzy skalnych, przejść i ścieżek. Odbyliśmy spacer po rezerwacie i rejs łodziami po jeziorku.
              Kolejny dzień wycieczki to wyprawa na Śnieżkę. Kolejką linową wjechaliśmy na Kopę a następnie pieszo weszliśmy na Śnieżkę. W drodze powrotnej odwiedziliśmy najpiękniejsze schroniska w polskich Karkonoszach - Strzechę Akademicką i Samotnię. Na koniec dnia zwiedziliśmy Kościółek Wang.
             Ostatniego dnia zwiedzaliśmy z przewodnikiem Wrocław. Zobaczyliśmy miedzy innymi Ostrów Tumski, budynki uniwersytetu, gotycki Ratusz, Plac Solny. Ostatnim i najważniejszym punktem wycieczki był posiłek w Mc Donald' s.
Tekst: G.G.
 

*****************************************

Szkoła Podstawowa w Sypniewie uczestniczy    w programie rządowym „Aktywna Tablica".        W ramach działań podjętych w tym programie wyposażyliśmy jedną salę w nowoczesną tablicę multimedialną i prowadzimy lekcje oparte na technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Przykładowe scenariusze lekcji:
 

*****************************************

31.05.2019

DZIEŃ DZIECKA kl.1

 

*****************************************

31. 05. 2019

Z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam, aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach, a każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele pozytywnych doświadczeń.

Nie bójcie się marzyć, bo od marzeń                wszystko się zaczyna!

  

  

  

  

  

*****************************************

29. 05. 2019

XVIII POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

POEZJI ADAMA MICKIEWICZA

 

Dnia 29 maja 2019 roku odbyła się w naszej szkole XVIII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza. Swoje umiejętności zaprezentowało 16 uczestników rekrutujących się spośród gimnazjalistów i ósmoklasistów 6 szkół powiatu makowskiego. Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem: „My z niego wszyscy”. Adam Mickiewicz – inspiracje i nawiązania.
Uczniowie prezentowali dowolny utwór A. Mickiewicza oraz wiersz lub fr. prozy nawiązujący do poezji, osoby lub biografii wieszcza.
Jak co roku imprezę uświetnili swoją obecnością liczni goście w osobach: wice- starosty p. D. Budnego, Przewodniczącego Rady Powiatu p. R. Zakrzewskiego, Przewodniczącego Rady Gminy p. R. Grono, wójta gminy p. R. Gisztarowicza, skretarz gminy p. Izabeli Moroniewicz, księży parafii R. Kulasika i A. Mamińskiego, dyrektorów Zespołu Szkół w Gąsewie p. Z. Olbrysia i p. M. Ćwiacz, przewodniczącej Rady Rodziców p. E. Breńskiej, sponsorów p. H. Żebrowskiej i p. M. Łasiewickiej.
Uroczystość otworzyła dyrektor ZPO w Sypniewie p. M. Dembińska, a następnie, tradycyjnie już, dr R. Zakrzewski w formie niezwykle interesującej gawędy przybliżył zebranym ciekawostki z życia naszego wieszcza narodowego.
W estetycznej scenerii, zaplanowanej i wykonanej przez p. W. Koterwas, p. M. Chrzanowską, p. Z. Niedzielak  uroczystość wdzięcznie prowadzili uczniowie sypniewscy: Aleksandra Napiórkowska i Adrian  Świercz, a  wyrazem dbałości o dobre samopoczucie recytatorów i publiczności były humorystyczne przerywniki oraz występ wokalno- muzyczny w wykonaniu  młodzieży naszej szkoły: K. Mikulskiego, E. Napiórkowskiego, M. Golona, M. Dębka.
Jury w składzie: Roman Zakrzewski – przewodniczący oraz Wanda Pawłowska i Hanna Głażewska oceniało wykonawców pod kątem: doboru repertuaru, interpretacji utworów, kultury mowy, ogólnego wyrazu artystycznego. Dzięki hojności licznych sponsorów jury mogło nagrodzić większą niż co roku liczbę uczestników, a oprócz tradycyjnych książek uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Wyniki konkursu prezentują się następująco:
I miejsce:
Ø  Maksymilian  Zabielski:   „Dziady"cz.III fr.,  H. Sienkiewicz „Latarnik” fr., G Sypniewo   , Ewa Sadowska
Ø  Oliwia Gosiewska:  „Reduta Ordona” fr., S. Żeromski „Syzyfowe prace” fr., SP Młynarze, Aneta Ciszkowska
II miejsce:
Ø  Adam Rzepka: „Dziady"cz.III fr., S. Żeromski „Syzyfowe prace” fr., G Sypniewo               Ewa Sadowska 
Ø  Bartosz Łaskarzewski: „Konrad Wallenrod” fr., J. Lechoń „Mickiewicz zmęczony” , PG Gąsewo, Danuta Leszczyńska                                                                                                                                            
Ø  Natalia Tyszka: „Niepewność”, J. Słowacki, E. Odyniec „Nie wiadomo co, czyli Romantyczność”,             PG Płoniawy, Anna  Pulkowska
III miejsce
Ø  Adam Beczak: Inwokacja fr. „Pana Tadeusza”, J. Lechoń „Śmierć Mickiewicza”, SP Sypniewo  Małgorzata Wilczewska
Ø  Monika Cywińska: „Chłop i żmija",  Wł. Broniewski „Adam”, PG Szelków, Anna Olewnicka
Ø  Blanka Bełdycka: „Rezygnacja”, Cz. Miłosz „Według Mickiewicza”, PG Różan, Marzena Latek                 
Przyznano też wyróżnienia dla:
Ø  Laili Ayoush: „Żona uparta”, W. Grodzieńska „Śladami poety”,  PG Szelków, Anna  Olewnicka
Ø  Julii Głażewskiej: Inwokacja fr. „Pana Tadeusza”, H. Sienkiewicz „Latarnik” fr., SP Młynarze, Aneta Ciszkowska
Nagrodę ufundowaną przez dyrektora naszej szkoły p. M. Dembińską otrzymała tym razem uczennica gimnazjum w Młynarzach – Julia Głażewska.
Po raz kolejny wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom udziału w konkursie oraz nagrody pocieszenia, a dyrektor M. Dembińska wręczyła podziękowania za przygotowanie uczniów do recytacji nauczycielom – opiekunom. Nagrodę dla nauczyciela- opiekuna laureata, wręczył p. Anecie Ciszkowskiej przewodniczący Rady Gminy Sypniewo p. Rafał Grono, zaś wójt gminy nagrodził p. Ewę Sadowską za organizację XVIII edycji konkursu.   
Na zakończenie dyrektor p. M. Dembińska wyraziła wdzięczność sponsorom imprezy oraz jurorom, wręczając im pisemne podziękowania wraz z symbolicznymi książeczkami.     
Tekst: E.S.
  
  
  
  
  

*****************************************

22 - 24. 05. 2019

WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA 

W środę 22 maja klasy piąte z kilkoma osobami z klasy IVa, VI i III oraz opiekunami p.W.Koterwas, p. M.Mróz, p.M.Chrzanowską i p.Z.Niedzielak wybrały się na trzydniową wycieczkę na północ Polski.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Krzyżackiego w Malborku. Przeszliśmy szlakiem "Tajemnic Zamku Malbork" rozwiązując przy tym wiele zagadek i zadań oraz odkrywając sekrety krzyżackie.
Następnie po dotarciu do Gdyni - zwiedziliśmy z przewodnikiem niszczyciel ORP Błyskawica i udaliśmy się na spoczynek do Pensjonatu Studium.
Drugiego dnia odwiedziliśmy Akwarium Gdańskie, podziwialiśmy piękno ul. Monte Cassino, Krzywy Domek oraz Molo w Sopocie. Po godzinnym rejsie statkiem po Morzu Bałtyckim zwiedziliśmy z przewodnikiem Stare Miasto w Gdańsku. 
Trzeci dzień spędziliśmy na nauce poprzez zabawę w Rodzinnym Parku Rozrywki Nowa Holandia w Elblągu. Przeszliśmy ścieżką edukacyjną o tematyce ekologicznej, zobaczyliśmy jak wyglądała osada wikingów, odwiedziliśmy zwierzęta w mini ZOO i ptaszarni. Wśród licznych atrakcji rozrywkowych znajdujących się na terenie parku niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszyła się 28-metrowa zjeżdżalnia, największa tego typu konstrukcja na świecie z nominacją do wpisu do Księgi Rekordów Guinessa.
Po smacznym posiłku ruszyliśmy w drogę powrotną. 
Tekst: W.K.
   
   
      

*****************************************

SZKOLNY KONKURS

ORTOGRAFICZNY

W dniu 20.05.2019r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego odbył się konkurs ortograficzny, w którym uczniowie walczyli
o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii!!  Głównym celem konkursu było sprawdzenie przez uczniów swojej wiedzy ortograficznej oraz zachęcenie ich do dalszego doskonalenia swoich umiejętności ortograficznych. 
Uczniowie pisali konkurs w dwóch grupach wiekowych:
klasy IV-VI
klasy VII-VIII i III GM
 
WYNIKI  KONKURSU:
W kategorii klas IV-VI  tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii uzyskała :
Patrycja Beczak klasa VB
W kategorii klas VII-VIII, IIIGM tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii uzyskała: Agata Chrzanowska klasa VII
Gratulujemy zwycięzcom  !!!!
Organizator konkursu : mgr Renata Kołodziejczyk
 

*****************************************

KONKURS „MOJA NIEPODLEGŁA ZA 20 LAT”

W roku szkolnym 2018/2019 chętni uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym organizowanym przez Centrum Edukacji Ego Partum „Moja Niepodległa za 20 lat.” Zadaniem uczniów było zredagowanie opowiadania, w którym opiszą wizję Ojczyzny za 20 lat.Z każdej klasy (VII i VIII) można było wybrać tylko po jednej pracy, którą nauczyciel koordynator wysłał do organizatora-Centrum Edukacji Ego Partum.

Ogromną radością i dumą była dla nas informacja, że                                                Zuzanna Chełchowska (klasa VII) i Aleksandra Napiórkowska ( klasa VIII)          zostały laureatkami konkursu!!                                                                                           Prace uczennic zostały umieszczone w publikacji pt. „Moja Niepodległa za 20 lat.” Książka ta już stanowi ważny element zbioru naszej szkolnej biblioteki! Serdecznie zachęcamy do czytania prac naszych uczennic i innych uczestników! 
Gratulujemy laureatkom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!!!
Nauczyciel koordynator: mgr Renata Kołodziejczyk

 

*****************************************

09. 05. 2019 

FESTIWAL PIOSENKI                    O ZDROWIU

Dnia 9 maja 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim odbył się powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu. Każdy z uczestników Festiwalu miał za zadanie zaprezentować autorską piosenkę o tematyce zdrowotnej, która podlega ocenie komisji konkursowej, złożonej z przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, resortu edukacji oraz profesjonalnych muzyków. Dwa zespoły uczniów Szkoły Podstawowej wzięły udział w konkursie.
Kategoria 1:
Solista - Kamil Budny kl. IVb, 
Chórki - Julia Mikołajczyk kl. IVa, Tomasz Klik kl. VI, Tomasz Stepnowski kl VI, Wiktor Zalewski kl. VI, Marlena Krzyżewska kl VI, Zuzanna Gorczyca kl. VI, Oliwia Żebrowska kl. VI – wspólnie zaśpiewali piosenkę „Zdrowie jest tak bardzo blisko”, autor muzyki zespół Pectus, autor tekstu Zuzanna Gorczyca.
Uczniowie zdobyli III miejsce.
Kategoria 2:
Soliści - Mateusz Dębek kl. VII, Małgorzata Załęska VIII 
Tancerze – Julia Breńska kl. VII, Angelika Sypniewska kl. VII, Kinga Krzyżewska kl.VII, Weronika Cyranowicz kl. VII, Marta Polakiewicz kl. IIIG, Weronika Milkowska kl. IIIG, Dominika Kuś kl. IIIG – wykonali piosenkę pt. „Ja jestem tu”, autor muzyki Alice Merton, autor tekstu Katarzyna Piotrowska.
Uczniowie zdobyli II miejsce.
Tekst: K.P. 
 

*****************************************

07. 04. 2019

PRZEGLĄD PIEŚNI WIELKOPOSTNYCH

7 kwietnia 2019r. odbył się XV Przegląd Pieśni Wielkopostnych w Amelinie.              W  tegorocznym przeglądzie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej.
 
W kategorii soliści:
Mateusz Dębek uczeń klasy VII.
 
W kategorii zespoły wzięli udział uczniowie:
Zespół 1 - Kamil Budny kl.IVb, Julia Mikołajczyk kl.IVa, Tomasz Stepnowski kl . VI, Oliwia Żebrowska kl. VI, Tomasz Klik kl. VI, Marlena Krzyżewska kl. VI, Wiktor Zalewski kl. VI, Kacper Tuszyński kl. VI.
 
Zespół 2 - Weronika Milkowska kl. IIIG, Marta Polakiewicz kl. IIIG , Dominika Kuś       kl. IIIG, Kamil Polakiewicz kl IIIG,  Julia Breńska kl. VII , Angelika Sypniewska kl. VII, Kinga Krzyżewska kl. VII, Natalia Ptak kl. VII, Kacper Zakrzewski kl. VII, Szymon Kamiński kl. VII , Weronika Cyranowicz kl VII.
 
Zespół 3 – Weronika Milkowska kl. IIIG, Marta Polakiewicz kl. IIIG, Julia Breńska        kl. VII.
Tekst: K.P.

********************************************

05. 04. 2019

WIELKANOCNE  WYPIEKI

    Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, pani Danuta Kochanowicz wyszła z inicjatywą  wspólnego  pieczenie baranków i zajączków wielkanocnych. Na tę propozycję z ochotą przystali uczniowie klasy III z wychowawczynią Lidią Markiewicz, którzy już niejednokrotnie wykazali się prawdziwym talentem kulinarnym.
         Zajęcia  odbyły się w GOK-u w dniu 5 kwietnia. Uczniowie przynieśli  niezbędne produkty i pod kierunkiem przesympatycznych pań: Danuty Kochanowicz, Urszuli Żbikowskiej i Ewy Gutowskiej  przygotowywali ciasto i umieszczali je w foremkach. Pieczeniem zajęły się  opiekunki, ponieważ było to zbyt niebezpieczne dla dzieci w tym wieku.
     Kiedy wypieki były gotowe  trzecioklasiści z zapałem przystąpili do ich dekorowania.  Czekodżemem malowali zwierzątkom  noski, oczka i wąsiki, a następnie obsypywali je cukrem pudrem. Później ozdabiali je gałązkami bukszpanu i kokardkami.  Pomocą podczas dekoracji chętnie służyła dzieciom  pani Paulina Święcka-  pracownik GOk-u.
     Świąteczne  wypieki wyglądały przepięknie i kusiły smakowitym zapachem, nie obyło się więc bez ich skosztowania. Mali cukiernicy zjedli baranka z ogromnym apetytem.
    Podczas zajęć odwiedziła dzieci pani dyrektor Monika Dembińska, która była pełna podziwu dla umiejętności swoich podopiecznych. Została obdarowana najpiękniejszym barankiem, dzieci przekazały też na jej ręce podarunek dla pani wicedyrektor Emilii Częścik. 
    Uczniowie  byli bardzo zadowoleni z inicjatywy pań z Koła Gospodyń i podjęli decyzję o systematycznej współpracy w zakresie sztuki kulinarnej.
     W czasie wspólnej pracy panowała ciepła, domowa atmosfera. Dzieci nie tylko uczyły się pieczenia ciasta, ale   podtrzymywały tradycje świąteczne i zacieśniały więzi międzypokoleniowe.
   Trzecioklasiści postanowili obdarować swoimi wielkanocnymi wypiekami zaprzyjaźnione urzędy oraz instytucje w naszej miejscowości.
Tekst: L.M.
   
   
   
   

*****************************************

02. 04. 2019

MUZEUM KULTURY KURPIOWSKIEJ

W OSTROŁĘCE

W dniu 2 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawcy Bożeny Dworeckiej i jednej z mam - pani Wioletty Chełchowskiej udali się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Tam wzięli udział w warsztatach etnograficznych pt."Wielkanoc na Kurpiach". Najpierw dzieci wysłuchały pogadanki na temat wielkanocnych tradycji kurpiowskich wygłoszonej przez jedną z pracownic Muzeum. Potem pod okiem pani etnograf z przygotowanych materiałów każdy uczeń wykonał własną, kolorową palmę kurpiowską. Następnie w salach Muzeum dzieci obejrzały bardzo ciekawą wystawę interaktywną pt."Świat zmysłów" zorganizowaną przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Ciekawe eksponaty wzbudziły duże zainteresowanie uczniów i wywołały wiele pozytywnych wrażeń. Po wyjściu z Muzeum pojechaliśmy do ostrołęckiego Mc Donald's, a następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Sypniewa.
Tekst: B.D.

 

****************************************

27. 03. 2019

WARSZAWSKA SYRENKA

W dniu 27 marca 2019 roku w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Makowie Mazowieckim odbył się kolejny etap konkursu recytatorskiego pod hasłem "Warszawska Syrenka". Były to eliminacje na szczeblu powiatowym. W konkursie wzięło udział 26 uczestników z klas I -III szkół podstawowych z terenu naszego powiatu. Z pierwszego etapu kształcenia naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Maja Bastek z klasy I, Oliwia Olkowska z klasy II i Ewa Majkowska z klasy III.
Prowadząca eliminacje pani Katarzyna Wojnarowska serdecznie powitała wszystkich uczestników, rodziców i opiekunów dzieci. Powołała i przedstawiła komisję oceniającą popisy recytatorów. Ta musiała sprostać trudnemu zadaniu. Spośród licznej grypy uczestników konkursu panie oceniające recytację przyznały wyróżnienia oraz wyłoniły laureatów konkursu. Niezwykle ucieszył nas fakt, iż uczennica klasy II Oliwia Olkowska zdobyła wyróżnienie i nagrodę książkową. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Tekst: B.D.

****************************************

25. 03. 2019

WYGRAJ SZANSĘ...

25 marca 2019r. w Ostrołęckim Centrum Kultury odbył się konkurs „Wygraj szansę”, którego celem jest odkrywanie talentów wokalnych i jest on organizowany w ramach programu edukacyjnego „Trzeźwość na co dzień”. Talent z naszej szkoły również został odkryty i doceniony w postaci wyróżnienia dla Mateusza Dębka.  Gratulujemy!!!

Tekst: M.D.

ZOBACZ I POSŁUCZAJ !!!

*****************************************

23. 03. 2019

NASI SPORTOWCY...

23 marca 2019r. odbyła się pierwsza edycja memoriałowego "Przełaju Winanda Osińskiego" w Makowie Mazowieckim. Rywalizowali ze sobą uczniowie szkół powiatu makowskiego w siedmiu kategoriach wiekowych z podziałem na płeć. Reprezentanci Zespołu Placówek Oświatowych w Sypniewie odnieśli następujące sukcesy:

Zofia Siemińska – I miejsce 
Patrycja Golon – I miejsce
Zuzanna Siemińska – II miejsce
Alicja Beczak – III miejsce
Wszystkim reprezentantkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst: M.D.

******************************************

21. 03. 2019

WITAJ WIOSNO!!!

W Zespole Placówek Oświatowych w Sypniewie w dniu 21.03.2019r. zawitała wiosna, a jej pierwszy dzień był pełen radości, śpiewu i dobrego humoru! O godzinie 9.00 barwny i „głośny”  szkolny korowód  przeszedł ulicami Sypniewa. Uczniowie wspólnie z nauczycielami budzili sypniewską wiosnę!!  Nad bezpieczeństwem naszego pierwszego wiosennego spaceru czuwała Policja.  Gdy wróciliśmy do szkoły, wcale nie czuliśmy zmęczenia i szybko rozpoczęliśmy naszą wokalną zabawę. Klasy I-III zaprezentowały wybrane przez siebie wiosenne piosenki. Uczniowie klas IV-III GM mieli o wiele trudniejsze zadanie. Bowiem każda ze starszych klas musiała zaśpiewać utwór, który zawiera  w swoim tekście wyraz, wylosowany wcześniej przez klasę . Zadanie nie stanowiło dla nikogo problemu! Niektórzy zdążyli przygotować nawet  wspaniały układ choreograficzny!!!  Po krótkiej przerwie, ale nadal rozśpiewani,  wróciliśmy na szkolny korytarz, aby wziąć udział
w humorystycznym pokazie mody przygotowanym przez wybranych uczniów wszystkich klas!  Nasze zabawy zakończyliśmy wiosennym karaoke, w którym udział wzięła cała społeczność szkolna! Wiośnie chyba bardzo się to spodobały nasze występy, ponieważ ciepłe promyczki słońca przez cały dzień zaglądały przez szkolne okna !

Tekst: R.K.

   

   

 

*******************************************

15. 03. 2019

NOC W SZKOLE kl.IVB

W piątek  15 marca klasa 4b wraz z wychowawczynią       A. Gutowską i z rodzicami zorganizowała ,,Noc w szkole”. Celem tego spotkania było wspólne spędzenie czasu oraz integracja zespołu klasowego.

          Uczniowie zebrali się w szkole o godzinie 18:00. Na początku poczęstowali się ciastem i innymi słodkościami, następnie przygotowali babeczki. Gdy te się piekły, czwartoklasiści tworzyli grę planszową dla pierwszaków. Około godziny 21:00 z pomocą rodziców uczniowie przygotowali pyszne tosty i kanapki z serem. Apetyt i dobry humor wszystkim dopisywał. Na koniec odbył się seans filmowy. Dzieci obejrzały filmy: „Wicher” i „Koszmarny Karolek”, po czym smacznie zasnęły.
         To była niepowtarzalna noc, bo przecież szkoła w ciamnościach wygląda zupełnie inaczej...
Tekst: Kamil B. ucz.kl.IVb

 

   

   

   

****************************************

14. 03. 2019

"MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

14.03.2019 odbyły się w budynku naszej szkoły 42 Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM". Organizatorem  turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz KP PSP     w Makowie Mazowieckim.

W skład komisji konkursowej weszli:
Roman Gisztarowicz – przewodniczący (Wójt Gminy Sypniewo)
Paweł Domszajt – sekretarz (KP PSP Maków Maz.)
Adam Gadomski – Członek (Nadleśnictwo Pułtusk)
Przemysław Kacperek – Członek (Nadleśnictwo Ostrołęka)
Szymon Kępczyński – Członek (Nadleśnictwo Parciaki)
 
Udział w turnieju wzięło 31 uczestników:                                                                                *w grupie I (szkoła podstawowa) -11osób                                                                                
*w grupie II (gimnazja) - 11 osób                                                                                                *w grupie III (szkoły ponadgimnazjalne) - 9 osób.                                                                    Po przeprowadzeniu eliminacji pisemnych i ustnych wyłoniono 11 najlepszych uczniów, którzy będą reprezentować powiat makowski w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim. Wśród tej grupy znalazł się uczeń III klasy gimnazjum z naszej szkoły Maksymilian Zabielski.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim turnieju.
 
Artykuł o tym wydarzeniu ukazał się 19.03.2019 w Tygodniku Ostrołęckim.

*****************************************

12.03.2019

WARSZAWSKA SYRENKA etap szkolny

W dniu 12  marca 2019 r. w  Szkole Podstawowej  w Sypniewie odbyły się eliminacje szkolne konkursu „ Warszawska Syrenka”.   Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań poetyckich i  kształcenie umiejętności recytatorskich uczniów. Stwarzał   możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed publicznością    oraz integrował uczniów klas  młodszych.

 W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas I – III. Po występach  Komisja Konkursowa  wyłoniła następujących laureatów: Maję Bastek z kl. I; Oliwię Olkowską  z kl. II;  i Ewę Majkowską z kl. III. Uczennice te będą   reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach powiatowych konkursu, które odbędą się w dniu 29 marca w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim.
Tekst: L.M.
 
   
   
   
   

*****************************************

08.03.2019 

DZIEŃ KOBIET WIECZOROWĄ PORĄ

Spędzenie nocy w szkole chyba już na stałe weszło do kalendarza imprez w klasie 3. W tym roku obyło się to w dniu 8 marca, czyli w Dzień Kobiet. Chłopcy, którzy stanowią zdecydowaną większość klasy, poczuli się na tyle dorośli, że postanowili „najbliższym” im kobietom – mamom, wychowawczyni, paniom dyrektor i koleżankom – zorganizować uroczystość z tej okazji. Przygotowania, metodą projektu, trwały cały tydzień. Dzieci wykonały zaproszenia dla gości, upominki, nauczyły się wierszyków i piosenek.
W dniu 8 marca spotkali się o godzinie 18 i po przygotowaniu swojej sali na uroczystość, udali się do kuchni szkolnej. Tam, w grupach, wykonali apetyczne, wiosenne kanapki na wspólną, świąteczną kolację. Byli bardzo podekscytowani i z niecierpliwością czekali na gości.
Na spotkanie z trzecioklasistami przybyły prawie wszystkie zaproszone Kobiety. Bardzo podobał im się wystrój sali, ale największą niespodzianką był występ chłopców, którzy słowami wierszy i piosenek oraz samodzielnie wykonanymi z bibuły, nigdy nie więdnącymi kwiatami, uczcili Ich Święto. Wszyscy też z apetytem zjedli przygotowaną przez uczniów kolację, przy której mogli sobie porozmawiać o wspólnych sprawach.
Kiedy goście udali się do domu, dzieci zostały pod opieką wychowawczyni Lidii Markiewicz oraz mam: pani Agnieszki Gutowskiej i Anny Olkowskiej. Po krótkich harcach na korytarzu zabrały się do wykonania drugiego, zaplanowanego na tę noc zadania. Przygotowali wiosenne dekoracje do klasy.
Tuż przed północą wszyscy byli tak zmęczeni, że bez protestów ulokowali się w śpiworach i w spokoju oglądali film pt. „Wicher”, który był tak ciekawy, że nikt nie zasnął. Panie włączyły więc następny pt. „Emotki”, ale nikt już nie dotrwał do końca.
Noc minęła szybko. Rano dzieci zadowolone z nocnych atrakcji zostały odebrane przez rodziców.

Tekst: L.M.

   

   

   

********************************************

08. 03. 2019

NASZYM PANIOM...

8 marca 2019r. w Zespole Placówek Oświatowych w Sypniewie świętowano Dzień Kobiet.  Odświętnie ubrana męska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała krótki apel, podczas którego złożyła Paniom Nauczycielkom, Paniom    z obsługi i  wszystkim Koleżankom najserdeczniejsze życzenia. Nie zabrakło podczas spotkania humorystycznych wierszy wychwalających zalety kobiet. Wszystkie Panie
i Koleżanki otrzymały z samego rana własnoręcznie przygotowane przez chłopców    z naszej szkoły kwiatki. Spotkanie uświetnił występ ucznia klasy VII Mateusza Dębka, który zaśpiewał utwór Eda Sheerana „Perfect”.

Szczęśliwe i roześmiane twarze wszystkich Pań i szkolnych Koleżanek były najpiękniejszym podziękowaniem za przygotowanie tego miłego spotkania.
Samorząd Uczniowski zaprosił również Panie Nauczycieli i Panie z obsługi na słodką niespodziankę, która oczekiwała w pokoju nauczycielskim.
Tekst: R.K.
   
   
   

*******************************************

06 .03. 2019

NASZ PATRON

W dniu 27.03.2019 r. odbył się uroczysty apel z okazji    Dnia Patrona. Uczniowie klas IVa i IVb pod kierunkiem         p. A. Nowak i p. A. Gutowskiej zaprosili całą społeczność szkloną do Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie, które tymczasowo zostało „przeniesione”         do naszej szkoły. Podczas lekcji muzealnej przybliżyli życie i twórczość poety.

W przygotowanym montażu słowno-muzycznym zaprezentowali się również laureaci zorganizowanego wcześniej szkolnego konkursu Poezji Wł. Broniewskiego. Społeczność szkolna mogła podziwiać, stanowiące element dekoracji, prace plastyczne uczniów klas I-III wykonane na konkurs „Ilustracja do wiersza                     Wł. Broniewskiego”. Laureatom obu konkursów oraz osobom, których prace zostały wyróżnione wicedyrektor ZPO p. E. Częścik wręczyła dyplomy i nagrody rzeczowe.Twórczość Wł. Broniewskiego znana jest uczniom naszej szkoły, o czym świadczy ilość osób biorących udział w obu konkursach. Zaprezentowany montaż przybliżył postać poety, który sam o sobie powiedział, że:„Nie głaskało mnie życie po głowie,Nie pijałem ptasiego mleka –No i dobrze, no i na zdrowie:Tak wyrasta się na człowieka.”
Tekst: A.G.

******************************************

28. 02. 2019

WYCIECZKA                       DO OSTROŁĘKI

28 lutego 2019 r. uczniowie klas I-III wyjechali na wycieczkę do Ostrołęki. Najpierw obejrzeli spektakl pt. „W krainie Lawendowego Rycerza” w wykonaniu grupy teatralnej Artenes z Wrocławia, który odbył się w Ostrołęckim Centrum Kultury. Spektakl promuje czytanie książek wśród najmłodszych. Uczniowie wykazali się znajomością wielu tytułów książek dla dzieci.
Kolejnym etapem wycieczki były zabawy ruchowe w sali zabaw „Urwis”:                 harce w basenie z piłeczkami, zjeżdżanie do basenu, przejścia tunelem z torem przeszkód, gry stolikowe, itp. Największym powodzeniem cieszyły się przejażdżki różnymi samochodami. Dzieci miały też możliwość pomalowania twarzy.
Po dwugodzinnej zabawie uczniowie chętnie zjedli pizzę.                                  Wszystkim wybornie smakowała!
To był wspaniały czas, spędzony wspólnie z kolegami. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone, z uśmiechem na twarzy. Wyjazd zorganizowały wychowawczynie       klas I-III: p. M. Chrzanowska, p. B. Dworecka, p. L. Markiewicz.

Tekst: M. Ch.

   

   

   

********************************************

20.02.2019

POWIATOWY PRZEGLĄD PIEŚNI „ZAKAZANE PIOSENKI”

 
20.02.2019 r. odbył się powiatowy Przegląd „Piosenki zakazanej”.
Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów : Mateusz Dębek, Małgorzata Załęska, Kacper Zakrzewski, Julia Breńska.
Małgosia zdobyła I miejsce, Mateusz II miejsce.
26.02.2019r. podczas wieczornicy poezji K. Baczyńskiego w Gimnazjum                      w Nowej Wsi odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów i pucharów.
Tekst: K.P.
   
   
   

*****************************************

18. 02. 2019

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

POEZJI WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO

Dnia 18.02.2019 r. w  Szkole Podstawowej im. Wł. Broniewskiego  w Sypniewie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Wł. Broniewskiego pt.: „Znamy twórczość Patrona Szkoły”. Wychowawca klasy 4a, Pani Anna Nowak, przywitała uczestników, przedstawiła skład komisji oraz cele i kryteria konkursu.
Wiersze Wł. Broniewskiego recytowało 18 uczniów z klas IV-VIII i IIIG wyłonionych w eliminacjach klasowych przez nauczycieli polonistów: P. Ewę Sadowską, P. Renatę Kołodziejczyk i P. Małgorzatę Wilczewską.
Jury pracowało w składzie: Pani Emilia Częścik – wicedyrektor Zespołu, Pani Marzena Łasiewicka - pedagog i Pani Zofia Niedzielak- bibliotekarz.  Komisja oceniała  recytacje wierszy w dwóch kategoriach wg. następujących kryteriów: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.
 
Konkurs był okazją do zainteresowania uczniów twórczością Patrona Szkoły oraz rozwijania ich zdolności. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich.
 
Wyniki konkursu są następujące:
W kategorii klas IV-VI
I.   miejsce zajęła Choromańska Julia uczennica klasy 5b za recytację wiersza „Dąb”
II.  miejsce zajęła Beczak Alicja uczennica klasy 4a za recytację wiersza „Oczy”
III.  miejsce zajął Budny Kamil uczeń klasy 4b za recytację wiersza „Zegary”
W kategorii klas VII-VIII i IIIG
I.  miejsce zajął Zabielski Maksymilian uczeń klasy IIIG za recytację wiersza „Mój pogrzeb”
II. miejsce zajęła Sobieska Aleksandra uczennica klasy 8 za recytację wiersza „Po co żyjemy”
III. miejsce zajął Rzepka Adam uczeń klasy IIIG za recytację wiersza „Bagnet na broń”
Nagrody książkowe i dyplomy zostaną wręczone podczas uroczystości związanej ze „Wspomnieniami o Patronie naszej Szkoły”.
Wychowawcy klas 4. składają gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu.
Tekst: A.N.

*********************************************

15.02.2019 

KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ        W PŁONIAWACH BRAMURA

W dniu 15.02.2019 r. odbył się powiatowy konkurs piosenki anglojęzycznej      „Power of love” w Płoniawach-Bramura. Uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział. W kategorii kl. IV-VI wystąpił  Kamil Budny w piosence „Colour of your life”                   z repertuaru Michała Szpaka. W kategorii kl. VII-VIII  i  gimnazjum naszą szkołę reprezentowali:
Mateusz Dębek, który zaśpiewał piosenkę „Perfect” Eda Sheerana;              Małgorzata Załęska, która zaśpiewała piosenkę, pt.  „Wrecking ball” Miley Cyrus  oraz Kacper Zakrzewski, który zaśpiewał piosenkę , pt.: „Can’t help falling in love” Elvisa Presleya
Gratulujemy uczniom występu.
Tekst: K.P.
 
   

********************************************

25. 01. 2019

DOKARMIANIE PTAKÓW

Zima to trudny czas dla ptaków, ale z naszą pomocą na pewno ją łatwiej przetrwają. O skrzydlatych przyjaciołach, jak co roku pamiętają nasi uczniowie. W szkolnym ogrodzie mają do dyspozycji kilka karmników, które uzupełniają ptasimi smakołykami. Dokarmiając ptaki, dzieci rozwijają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego.
Tekst: K.W.

*******************************************

24. 01. 2019

ŻYJCIE NAM STO LAT!

 W naszej szkole  uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka stała się już tradycją, bowiem organizowana jest corocznie już od ponad 30 lat.  Cieszy się dużą popularnością, gdyż jest okazją do spotkania trzech pokoleń:  dziadków, rodziców i wnuków. Odbyła się ona w dniu 24 stycznia.

    W tym roku część artystyczną przygotowała klasa III pod kierunkiem wychowawczyni Lidii Markiewicz, a ponieważ klasa liczy niewielu uczniów, pomocą służyli uczniowie z klasy I i II , którzy zostali przygotowani do występów przez swe wychowawczynie Mirosławę Chrzanowską i  Bożenę Dworecką.
    Na początku uroczystości p. dyrektor Monika Dembińska złożyła przybyłym Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia. Następnie wnuczęta wyraziły Gościom swą miłość w wierszach i piosenkach. Zaprezentowały też  piękną inscenizację  pt. „O babci, wilku i kolorowych czapeczkach”.        
 Wszystkie dzieci z klas młodszych własnoręcznie przygotowały upominki, którymi wraz ze słodkimi buziakami, obdarowały swoje Babcie i Dziadków.
  Na koniec uroczystości odbył się wspólny poczęstunek przygotowany przez troskliwe mamy.
   Takie spotkania budzą wspomnienia, zacieśniają więzi rodzinne oraz integrują lokalną społeczność.
Tekst: M.L.

********************************************

*********************************************

20. 12. 2018

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU...

20 grudnia odbyła się wigilia ogólnoszkolna. Jak co roku cała społeczność szkolna, przedstawiciele rodziców i zaproszeni goście spotkali się razem,  w celu podzielnia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń. Tradycyjnie, przedstawione zostały „Jasełka” – montaż słowno-muzyczny,  przypominający historię narodzenia Pana Jezusa oraz sugerujący prawidłowe przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia: otwarcia serca, zrozumienia, miłości, pokoju, radości w naszych rodzinach i wobec drugiego człowieka. Poszczególne sceny przeplatane były kolędami w wykonaniu chóru (uczniów klasy szóstej i siódmej). Występującymi aktorami byli uczniowie klas czwartych, przygotowani pod kierunkiem pań: Agnieszki Gutowskiej i Barbary Augustyniak.

Odbyło się również wspólne kolędowanie, kontynuacja inicjatywy działalności Samorządu Uczniowskiego, pod kierunkiem pań: Wiesławy Koterwas i Renaty Kołodziejczyk. Każda klasa zaśpiewała kolędę wcześniej wybraną i odpowiednio przygotowaną.

Ksiądz proboszcz Roman Kulasik wraz z panią Katarzyna Piotrowską podsumowali Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek i nagrodzili dyplomami wszystkich laureatów i uczestników.   Uroczystość odbyła się w miłym, świątecznym nastroju.

Tekst: B.A.

  

   

   

   

   

   

********************************************

18 - 19. 12. 2018

MIKOŁAJKOWO-PIERNIKOWE  ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE

    Dla nas, uczniów klasy trzeciej, pieczenie świątecznych pierników stało się tradycją, robimy to od początku  nauki w szkole. Dotychczas naszymi wypiekami obdarowywaliśmy nauczycieli i rodziców. W tym roku postanowiliśmy, że rozszerzymy  krąg obdarowanych. Zdecydowaliśmy, że oprócz bożonarodzeniowych życzeń, będzie to również sposobność podziękowania za hojne wsparcie przy zakupie, przez naszą szkołę  aparatu fotograficznego.
   Najpierw, przy pomocy naszych mam i pań kucharek upiekliśmy bardzo dużą ilość pierników. Nie obyło się bez próbowania ich, oczywiście były pyszne. Później udekorowaliśmy je w różne świąteczne wzorki.  Spróbowaliśmy , były nie tylko piękne, ale i pyszne.
    Następnie wspólnie z naszą panią przygotowaliśmy śliczne paczuszki i tuż przed Bożym Narodzeniem, ubrani w mikołajkowe czapki,  udaliśmy się z życzeniami.  Odwiedziliśmy pracowników Urzędu Gminy, Przychodni Lekarskiej, Banku Spółdzielczego, Urzędu Pocztowego, Apteki, Biblioteki Publicznej i GOK-u. Staraliśmy się nie pominąć żadnego pracownika. Składaliśmy życzenia, dziękowaliśmy za wsparcie przy zakupie aparatu i śpiewaliśmy kolędę. Wszędzie byliśmy bardzo serdecznie przyjęci i obdarowywani słodyczami. Nie zapomnieliśmy o pracownikach naszej szkoły , złożyliśmy mikołajkowo- piernikowe  życzenia Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi, a w domu Rodzicom.
 Bardzo się cieszymy, że wpadliśmy na ten pomysł i mogliśmy w tak prosty sposób, sprawić tak dużą radość,  tak wielu osobom.
Uczniowie klasy III z wychowawczynią p.L. Markiewicz
   
   
 

*********************************************

JAK TO Z APARATEM BYŁO…

    Już na zakończeniu ubiegłego roku szkolnego okazało się, że nasz aparat odmówił posłuszeństwa i stwierdził, że wybiera się na zasłużoną emeryturę. Redakcja naszej gazetki postanowiła wziąć sprawę w swoje ręce i  pozyskać środki na zakup nowego aparatu dla całego Zespołu. Zorganizowaliśmy kilka akcji, na których sprzedawaliśmy wytwory naszej pracy:
   W dniu 11 listopada, po mszy świętej        z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz następnego dnia w instytucjach i sklepach w Sypniewie sprzedawaliśmy wydanie specjalne gazetki, które było bezcenne- warto tu dodać, że uzbieraliśmy dużo pieniędzy.
   Samorząd świetlicy szkolnej oraz samorząd uczniowski podarowali nam część pieniędzy zarobionych z organizacji dyskotek.
   Zorganizowaliśmy „Loterię wierszy patriotycznych”, które napisali uczniowie naszej szkoły. Wiersze sprzedawaliśmy podczas spotkania z rodzicami  oraz podobnie, jak gazetki, w sypniewskich instytucjach i sklepach.
   Hojnymi ofiarodawcami byli rodzice z przedszkola, który przekazali sporą sumę z pieniędzy zarobionych na kiermaszu świątecznym.
     W końcu, po miesiącu zbierania i przeliczania pieniędzy, okazało się, że możemy już poważnie pomyśleć o kupnie aparatu. Po długich medytacjach, wspólnie z panią dyrektor Moniką Dembińską wybraliśmy Sony. Sądzimy, że to będzie udany zakup, jest wypróbowany, robi dobre zdjęcia i wygląda super, co prezentuje zdjęcie.
   Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zebrać pieniądze na ten cel.

***********************************************

19. 11. 2018

"STROFY O OJCZYŹNIE"

W poniedziałek 19 listopada w świetlicy       naszej szkoły odbył się konkurs recytatorski         pt. „Strofy o Ojczyźnie”. Uczniowie z klas 1- 3 pragnęli w ten sposób uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Miejsce udekorowane symbolami w narodowych barwach, wykonanymi przez dzieci, wprowadziło zebranych w poważny i podniosły nastrój.
Uczniowie z wielkim przejęciem prezentowali na scenie wybrane wiersze o tematyce patriotycznej.
Podczas burzliwych obrad konkursowego jury dzieci z poszczególnych klas zaśpiewały pieśni patriotyczne, które wykonały w trakcie uroczystego koncertu „Dla Niepodległej” w dniu 9 listopada. Jury konkursu tj. wychowawcy klas młodszych Mirosława Chrzanowska, Lidia Markiewicz, Bożena Dworecka oraz pani bibliotekarka Zofia Niedzielak za najpiękniej recytujących uznały uczniów:
z klasy I: Maję Glinkę – I miejsce, Julię Jaworską – II miejsce, Załęskiego Marcina – III miejsce;
z klasy II: Klaudię Milewską – I miejsce, Julię Grzankowską - II miejsce , Hannę Chełchowską – III miejsce;
z klasy III: Adama Dębka – I miejsce, Kingę Biedrzycką – II miejsce, Filipa Pieniek – III miejsce.
Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe, zaś wszyscy uczestnicy konkursu słodki upominek.
Tekst: B.D.

   

   

**************************************
06. 12. 2018

MIKOŁAJKI W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
   

W dniu 06 grudnia, w ramach prezentu mikołajkowego          od rodziców, uczniowie z klas I- III uczestniczyli w pełnej wrażeń wycieczce do Łomży.
   Najpierw obejrzeli w Tetrze Lalki i Aktora  bardzo pouczający spektakl pt. „Szewc Kopytko i  Kaczor Kwak”, który poprzez pełną wesołych piosenek zabawę uświadomił im, jak cenna jest grzeczność na co dzień i chęć pomocy innym. Dzieciom bardzo się też podobały  kostiumy aktorów, lalki występujące w przedstawieniu oraz scenografia.  
  Następnie wycieczkowicze odwiedzili salę  „ Świat Zabaw”,  gdzie przez dwie godziny oddawali się wesołym  harcom.
 Na zakończenie pobytu w Łomży, po wielu godzinach ekscytujących zajęć, dzieci zjadły ulubiony posiłek w Mc. Donald’s,  po czym bardzo zmęczone, ale zadowolone wróciły do domu.
  Był to wspaniały prezent mikołajkowy,  wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd.
Tekst: L.M.

 
   
   
   
   

*********************************************

16. 11. 2018

„SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”

Uczniowie klas I-III wzięli udział,                       w organizowanym przez sieć sklepów Biedronka,  konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.  Jego celem było budowanie nawyku codziennego czytania. Okazją do zaproszenia najmłodszych w świat literatury był obchodzony 29 września Ogólnopolski Dzień  Głośnego Czytania. Zadaniem uczestników konkursu było poświęcenie co najmniej 10 minut dziennie na głośne czytanie. Działanie to należało powtarzać przez co najmniej 21 dni i odnotować podpisem rodzica w mini – albumie, który otrzymali wszyscy uczniowie.
    W dniu 16 listopada 2018 r. nastąpiło podsumowanie  konkursu. Uczniowie, którzy w wyznaczonym terminie zebrali 21 naklejek, wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, w tym sześciu słodziaków. Pozostali otrzymali nagrody pocieszenia, które ufundowała firma ULTRA UBEZPIECZENIA,  reprezentowana przez panią Marzenę Łasiewicką.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania pasji czytania.

********************************************

6 -7. 11. 2018

ZIELONA SZKOŁA KL. VII

 
6 listopada po pierwszej lekcji cała klasa VII        wraz z wychowawczynią p.Anną Blacharską               i p.Zofią Niedzielak wyjechała na wycieczkę integracyjną do Czarni. Pojechaliśmy dwoma busami. Na miejscu przywitała nas właścicielka obiektu p. Dorota Samsel. Sprawnie rozdysponowała nam przytulne         i ładne pokoje. Po rozpakowaniu swoich rzeczy poszliśmy na zwiad terenowy podwórka dość ciekawie zagospodarowanego. Niektórzy spoufalili się z kozami do tego stopnia, że jadły im z ręki.  My też zjedliśmy pyszny obiad.  Po obiedzie p.Tadeusz Samsel zabrał nas dyliżansem do rezerwatu Czarnia. Osobliwością rezerwatu są jedynie tu występujące, sosny bartne. Najbardziej wartościową jest żywa sosna, licząca około 250 lat, uznana jako pomnik przyrody, z barcią dzianą na wysokości 6 metrów.   W barci tej w ubiegłym roku, po wielu dziesięcioleciach osiedliły się ponownie pszczoły leśne. Obok znajduje się okaz sosny bartnej, ścięty leżący pień z barcią, którą mogliśmy dokładnie obejrzeć. Podziwialiśmy unikalne sosny bartne, kapliczkę św. Huberta - patrona myśliwych.  Dąb obok leśniczówki Czarnia, którego wiek ocenia się na około 400 lat nosi nazwę „Dąb Kmicic". Podobno pamięta czasy potopu szwedzkiego. Sosny bartne w rezerwacie Czarnia (4 sztuki) - drzewa, w których niegdyś (XVI- XVIII wieku) bartnicy drążyli dziuple i hodowali w nich pszczoły.  W lesie bawiliśmy się ale rozpoznawaliśmy też drzewa po lisciach. Nasz zachwyt wzbudziły  rozrośnięte bujnie na drzewach porosty co świadczy o czystości powietrza. Było fajnie ale trzeba wracać. Jazda otwartym dyliżansem to dodatkowa atrakcja.  Po powrocie czekało już na nas ognisko. Smażenie kiełbasek, potem jeszcze kolacja. A po kolacji dorosłe dzieci państwa  Samsel i ich zięć ubrani w stroje kurpiowskie zaprezentowali nam gawędy w gwarze kurpiowskiej  oraz pokaz tańców  i pieśni kurpiowskich. Para kurpiowska przedstawiła nam kurpiowskie tańce ludowe: stara baba, powolniak, fawor i olender. Uczyli nas przyśpiewek i tańca.  Było to dobrym wstępem do dyskoteki. Trochę potańczyliśmy a następnie, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości, zorganizowaliśmy wieczornicę poezji Niepodległościowej. Wcześniej każdy dostał patriotyczny wiersz, który musiał zaprezentować na wieczornicy, p. Blacharska deklamowała wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”.
Potem znowu bawiliśmy się  na dyskotece, na której każdy się świetnie bawił.
        Następnego dnia zjedliśmy śniadanie i poszliśmy do muzeum, które poświęcone było misjonarzowi - bratu Zenonowi Żebrowskiemu, który swoją misję pełnił w Japonii.  Spędził w tym kraju ponad 50 lat, niosąc pomoc sierotom, kalekom i ofiarom wojny. Odwiedzali go m.in. cesarz Japonii Hirohito oraz w 1981 roku papież Jan Paweł II. Postać brata Zenona upamiętnili Japończycy wystawiając pomnik                  u podnóża góry Fudżi. 
W miejscowości Czarnia znajduję się neogotycki kościół do którego zaprosił nas tamtejszy ks. Proboszcz. 
Po powrocie  pośpiewaliśmy sobie pieśni patriotyczne i poszliśmy na obiad. Pieśni patriotyczne śpiewaliśmy w każdej wolnej chwili. Po obiedzie robiliśmy fafernuchy, to taka regionalna potrawa; nieznana nam do tej pory. Ledwie zdążyły się upiec a już musieliśmy odjeżdżać – czekały na nas busy.          W drodze powrotnej również towarzyszyła nam muzyka. Było bardzo wesoło. Wycieczka była bardzo udana. Bardzo nam się podobało.
Tekst: A.B.

*********************************************

"ŚNIADANIE DAJE MOC"

W październiku i listopadzie dzieci z klas I – III Szkoły Podstawowej w Sypniewie realizowały zadania programu profilaktycznego „ Śniadanie Daje Moc”.
W trakcie zajęć lekcyjnych poprzez różnorodne ćwiczenia, zagadki, gry i zabawy uczniowie poznawali 12 zasad zdrowego odżywiania. Dużym wsparciem dla nauczycieli prowadzących zajęcia były scenariusze udostępnione przez organizatora programu na stronie internetowej.
Uczniowie uświadomili sobie znaczenie śniadania i jego niebagatelny wpływ na właściwe funkcjonowanie i zdrowie każdego człowieka. Poznały zasady racjonalnego odżywiania się, na które istotnie wpływa zjadanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Dzieci zrozumiały potrzebę aktywności fizycznej i jej znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Podsumowaniem cyklu zajęć było zorganizowanie w dniu 8 listopada wspólnego śniadania pod hasłem „Śniadanie Daje Moc”. Każda klasa przygotowała zdrowe, smaczne, kolorowe i pachnące kanapki, surówki i sałatki warzywne oraz owoce i soki owocowe. Nie zabrakło tez produktów mlecznych. Podczas przygotowywania posiłku omówiono zasady higieny ich przygotowywania i spożywania. Jak zwykle pomocą służyli rodzice, którzy ustawili na korytarzu stoły i pięknie je udekorowali.
Wierzymy, że realizacja programu utrwaliła zdrowe nawyki żywieniowe naszych uczniów.
Tekst: L.M., B.D. i M.C.

*********************************************

100 LAT

DLA NIEPODLEGŁEJ

 

Dnia 11 listopada 2018 r. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Sypniewie o godzinie 12: 00 odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę, podczas której uczniowie klasy VIII i III gimnazjum Zespołu Placówek Oświatowych w Sypniewie pod kierunkiem pani Małgorzaty Wilczewskiej i pani Wiesławy Koterwas przedstawili uroczystą akademię z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć ciężkie czasy patriotów walczących o wolność Polski, ale także wzbudzić w nas refleksje.
Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazano ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uwagę przyciągała piękna dekoracja przygotowana pod okiem pani Mirosławy Chrzanowskiej.
To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Tekst: M.W.

******************************************

09.11.2018

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to dla nas Polaków,

jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Sto lat temu  po 123 latach niewoli,

nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

Z okazji 100 rocznicy Święta Niepodległości 09.11.2018 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Sypniewie przygotowała koncert pt.: „Dla Niepodległej”.
Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni mieszkańcy Gminy Sypniewo, których witała młodzież przypinając każdemu kotylion. Cała szkoła była pięknie przystrojona łańcuchami w barwach narodowych, które wykonali uczniowie.
Koncert rozpoczął się od odśpiewania czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży, aby 09 listopada o godzinie 11: 11 wspólnie odśpiewać hymn państwowy.
Następnie rozpoczął się Koncert Patriotyczny „Dla Niepodległej” w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. 
W programie znalazły się polskie pieśni patriotyczne i wojskowe. Uczniowie wyśpiewali m.in.: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „Białe róże”, „Ojczyzno ma”, „Rota” i inne.
Pieśni doskonale wszystkim znane, słyszane po kilkadziesiąt razy, ale zawsze  poruszające serca.
Po odśpiewaniu wszystkich utworów, doktor Roman Zakrzewski, w podziękowaniu za patriotyczne jednoczenie środowiska lokalnego, ofiarował szkole obraz „Portret Józefa Piłsudskiego”. Na zakończenie Pani Dyrektor Monika Dembińska podziękowała wszystkim wykonawcom, tym małym i dużym za wspólne patriotyczne śpiewanie, poprzez które oddano hołd naszej Ojczyźnie.    
Tekst: M.W.

*******************************************

ZAPROSZENIE

Społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Sypniewie serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy Sypniewo    na koncert ,,Dla Niepodległej’’
w wykonaniu uczniów naszej szkoły,
który odbędzie się 9 listopada 2018 roku
o godzinie 11:00   w sali gimnastycznej.
Organizatorzy
Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie ZPO w Sypniewie

*******************************************

WYŚLIJ KARTKĘ DO POWSTAŃCA

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON w Twojej Szkole” zorganizowanej przez Fundację Sensoria.
  Uczniowie klas IV-VIII oraz III gimnazjum pisali życzenia dla Powstańców, które zostały przepisane na specjalne kartki pocztowe i wysłane imiennie do Powstańców.
    Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji i wyrazili wdzięczność Powstańcom.
Tekst: M.W.
 

*******************************************

24. 10. 2018

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA

 

              24 października 2018 r. w świetlicy Szkoły Podstawowej w Sypniewie odbyło się uroczyste Ślubowanie i Pasowanie na ucznia.

              Odświętnie ubrani uczniowie klasy pierwszej przedstawili program słowno-muzyczny, przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni – pani Mirosławy Chrzanowskiej. Uczniowie doskonale poradzili sobie z odpowiedzią na pytania dotyczące wiedzy o szkole. Wykazali się znajomością zasad panujących w społeczności szkolnej, wiedzą o kraju i bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Udowodnili, że są godni być prawdziwymi uczniami. Za występ otrzymali gromkie brawa od licznie przybyłych rodziców oraz nauczycieli i uczniów całej szkoły.
                Po części artystycznej bohaterowie uroczystości złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Obiecali, że będą sumiennie wykonywać obowiązki ucznia, kochać swoją ojczyznę, dbać o dobre imię klasy i szkoły, uczyć się tego, co dobre i piękne.
               Następnie pani dyrektor Monika Dembińska dokonała aktu pasowania kładąc na ramieniu każdego ucznia duży ołówek i wypowiadając znamienne słowa „Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Sypniewie”. Natomiast pani wicedyrektor Emilia Częścik wręczyła uczniom piękne pamiątkowe dyplomy. Pani dyrektor Monika Dembińska pogratulowała uczniom pięknego występu, złożyła serdeczne życzenia uczniom, rodzicom i wychowawcy.
         Uczniowie już odprężeni i uśmiechnięci przyjmowali życzenia i prezenty. Wraz z ciepłymi życzeniami od rodziców otrzymali „Słodkie rożki obfitości”. Słodyczami i tarczami szkolnymi obdarowała uczniów Spółdzielnia Uczniowska. Uczniowie klasy drugiej pięknie wygłosili wiersz i wręczyli pierwszakom własnoręcznie wykonane zakładki do książki. Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego powitał uczniów klasy pierwszej w gronie społeczności szkolnej zapewniając o opiece i pomocy starszych kolegów.
            Po zakończeniu uroczystości odbyła się sesja zdjęciowa. Miłym akcentem tego niezwykłego dnia był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
           Ten dzień na długo zostanie pierwszoklasistom w pamięci. Wierzymy, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na cały okres edukacji.
Tekst: M.Ch.

********************************************

13 - 14. 10. 2018

ZWIEDZAMY PODLASIE

W dniach 13-14.10.2018r odbyła się szkolna wycieczka „Tajemnice Podlasia”, podczas której zwiedzaliśmy uroki białostocczyzny. Nasz wyjazd połączony był
z pogłębianiem wiedzy nt. Kształtowania kompetencji kluczowych i jako pierwszy punkt programu właśnie kształciliśmy te kompetencje w …. lepieniu pierogów.  Nie były to zwykłe pierogi, gdyż warsztaty odbyły się w tradycyjnej tatarskiej restauracji „Tatarynka” w Supraślu.  Niektórzy z nas okazali się mistrzami w przygotowaniu „Czebureków”, czyli smażonych pierogów w wersji deserowej, a mianowicie: w gnieceniu ciasta, tarciu jabłek, zawijaniu pierogów, smażeniu, a jeszcze inni w … jedzeniu. Udowodniliśmy, że umiemy współpracować w grupie, uczyć się czegoś nowego i dobrze się przy tym bawić.

Następnie, podziwiając krajobraz z okien autokaru, udaliśmy się do Kruszynian, gdzie zwiedzaliśmy meczet tatarski, a może bardziej słuchaliśmy wykładu przewodnika, który swoją mową i wymową, rozbawiał nas „do łez”. 
Po wprowadzeniu w nastrój innej kultury, udaliśmy się na pobliski tatarski cmentarz - mizar.
Wieczorową porą, elegancko ubrani, zajechaliśmy do  Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na musical „Doktor Żywago”. Scenografia nie do opisania, robiąca niesamowite wrażenie, połączona ze śpiewaną treścią najpiękniejszej w literaturze światowej opowieści o miłości w czasach rewolucji.
Następnego dnia, pełni energii i chęci do dalszego działania, ale trochę z obawą i „nutką niepokoju” wstąpiliśmy do „Logic room’u” ( escape room), aby znowu wspólnie, w grupach kształcić kompetencje kluczowe. Zamknięci w pokoju bez wyjścia, z zegarem odliczającym czas ( tylko 60min), jedni na Wyspie Skarbów, inni w okresie II wojny światowej, a jeszcze inni w czasach Faraona, zmagaliśmy się z zagadkami, zadaniami, szyframi, kłódkami i innymi niespodziankami tam czyhającymi. Zabawa niezła, tempo zawrotne, chęć wyjścia z pokoju, rywalizacja, pytanie „Czy nam się uda? Udało się….. ale tylko jednej drużynie.  No cóż, dobre i to, honor szkoły został obroniony.
I tak nasza szkolna wycieczka dobiegła końca. Szkoda, że taka krótka; szkoda, że tak  rzadko razem wyjeżdżamy. Ale mamy nadzieję, że już za rok czekają nas nowe wycieczkowe wyzwania.
Tekst: M.D.
   
   
   

******************************************

12. 10. 2018

DZIEŃ NAUCZYCIELA

W dniu 12 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Komisji Edukacji Narodowej.
O godzinie 13.30 w sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście, pracownicy szkoły
i uczniowie. Uroczystość rozpoczęła  Pani Dyrektor Monika Dembińska. W tym szczególnym dniu podziękowała Pani  Jadwidze Murawskiej za wieloletnią, wspaniałą pracę w naszej szkole.  Pani Murawska nie kryla wzruszenia, gdy Pani Dyrektor zaskoczyła Ją humorystycznym wierszem o „emeryturze”.
Dużo uśmiechu i radości sprawiła wszystkim żartobliwa część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej i III Gimnazjum. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem Pani Marzeny Łasiewickiej i Pani Renaty Kołodziejczyk. Nasi wspaniali artyści nie tylko wyśpiewali  najpiękniejsze życzenia , ale również wręczyli wszystkim pracownikom i zaproszonym gościom piękne kwiaty.  Pani Hanna Głażewska serdecznie podziękowała uczniom za ich występ słodkościami.

Tekst: R.K.

   

   

   

   

   

   

   

*******************************************

 DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASACH VA i VB

Dnia 1.10.2018r. dziewczyny z VA wraz z wychowawczynią – panią Agnieszką Lewandowską oraz  dziewczyny z VB wraz z wychowawczynią – panią Wiesławą Koterwas urządziły niespodziankę swoim kolegom z klasy. 
Z okazji Dnia Chłopaka udekorowały salę lekcyjną, zorganizowały upominki, przygotowały słodki poczęstunek. Nie zabrakło życzeń, odśpiewania „Sto lat”               i pysznego tortu. Mile zaskoczeni chłopcy docenili starania dziewczyn i okazali wielką wdzięczność.
Wspólne biesiadowanie przebiegało w miłej, rodzinnej atmosferze przy dźwiękach muzyki.
Jak zawsze niezastąpione były nasze mamy... dziękujemy za pomoc!
   
   
   

   

   

*****************************************

02. i 05. 10. 2018

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO...

   W dniach 2 i 5 października, w ramach Projektu Obywatelskiego realizowanego  przez strażaków OSP w Sypniewie, odbyły się spotkania warsztatowo-szkoleniowe na  temat  pierwszej pomocy przedmedycznej.   Przeprowadzili je ratownicy medyczni, panowie Łukasz Karwowski i Marcel Łuba oraz strażacy, panowie:       Adam Guzowski, Paweł Milewski, Dawid Chełchowski i Patryk Sypniewski.                            Były to profesjonalne lekcje, w których uczestniczyli, podzieleni na grupy wiekowe, wszyscy uczniowie naszej szkoły.
    Podczas  zajęć uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakim sprzętem posługuje się ratownik medyczny, do czego służą poszczególne elementy wyposażenia, a przede wszystkim, jak umiejętnie udzielić pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Atrakcją dla uczniów był z pewnością aktywny udział w spotkaniu, podczas którego mogli nie tylko zadawać pytania, ale także kształcić praktyczne umiejętności wykonywania np. masażu serca na fantomach.                                           Najciekawszym punktem, dla najmłodszych uczniów, było poznanie wyposażenia ambulansu i samochodu strażackiego.
    Panowie ratownicy wykazali się nie tylko ogromną wiedzą i doświadczeniem, ale również umiejętnością nawiązywania kontaktu z dziećmi. Przekazywane przez nich treści były dostosowane do wieku dzieci, dzięki czemu żaden uczestnik tych lekcji nie mógł się nudzić.  
    Na posumowanie akcji zorganizowanej przez strażaków, uczniowie przeszli krótkie szkolenie na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, przeprowadzone przez panią dzielnicową, st.sierż. Marlenę Kołodziejską oraz post. Witolda Lorenca.  Uczestnicy wykazali się dużą aktywnością i zainteresowaniem, które  przejawiało  się licznymi pytaniami.
      Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym. Dzięki takim lekcjom dzieci i młodzież naszej szkoły nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Tekst: L.M.
   
   
   
   

*****************************************

01. 10. 2018

WYCIECZKA DO LASU...

        W poniedziałek 1 października,  klasa  III wraz z wychowawczynią Lidią Markiewicz wybrała się  na  prawdziwą lekcję przyrody do lasu w  Gutowie.               Na miejsce dzieci dotarły dzięki , jak zwykle niezawodnym  mamom,  paniom: Agnieszce Dębek, Annie Olkowskiej i Małgorzacie Żebrowskiej, które zawiozły trzecioklasistów swoimi samochodami.

   Na miejscu, przed piękną leśniczówką, „ wycieczkę” przywitali   panowie;  leśniczy Bogusław Rakowski i  podleśniczy Artur Grzankowski. Następnie pan Grzankowski  zaprowadził  uczniów na ścieżkę edukacyjną po lesie. Pogoda była ładna, świeciło słońce, ale czuć było chłód jesieni. Młodzi przyrodnicy dowiedzieli się dużo ciekawostek o życiu roślin i zwierząt mieszkających w tym lesie. Poznali warstwową budowę lasu. Las w Gutowie, to las mieszany. Roną tam drzewa iglaste i liściaste, takie jak: sosny, świerki, brzozy, dęby i klony. Dzieci musiały uważać na kłujące krzewy jeżyn, które rosły w podszycie lasu. Niestety na krzewinkach jagodowych nie było już jagódek, ale jeszcze pięknie kwitły wrzosy. Powietrze pachniało grzybami,  dzięki pomocy  przewodnika po lesie poznały ich nazwy i uczyły się je rozpoznawać. .Zielone mchy ścieliły się niczym puszyste dywany.
    Kolejną atrakcją było pieczenie kiełbasek przy ognisku przygotowanym przez pana podleśniczego, w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Były pyszne, bo upieczone samodzielnie i przyprawione „ zapachem lasu”.
 Po krótkich harcach na leśnej polanie uczniowie wrócili do szkoły, gdzie z wychowawczynią omówili wycieczkę i rozpoznawali znalezione grzyby w „ Atlasie grzybów Polski”.  
     To był bardzo udany wyjazd, dzieci poznały las wszystkimi zmysłami, świetnie się przy tym bawiąc.
Tekst: L.M.

*****************************************

29. 09. 2018

BIEGI PRZEŁAJOWE

W dniu 29.09.2018. odbyły się indywidualne biegi przełajowe na etapie powiatowym. 

Do finału międzypowiatowego awansowało 5 uczniów. Uczennica klasy 4 Alicja Beczak zajęła 2 miejsce w swojej kategorii.
Tekst: D.B.

*********************************************

28. 09. 2018

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

Dnia 28.09.2018r. w  Szkole Podstawowej im.Władysława  Broniewskiego w Sypniewie obchodziliśmy Europejski Dzień Języków.              Uczniowie klas I-III o godz.9.40 spotkali się w małej salce gimnastycznej aby poskładać puzzle z nazwami owoców, zabawek, pytaniami o imię, o umiejętności       w języku angielskim. Przedstawicieli poszczególnych klas w trakcie zabawy wspierali pozostali koledzy, którzy  z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem  tworzyli składanki. Pod koniec za rozwiązane zadania otrzymali  w nagrodę  balony                   z napisami w różnych językach europejskich oraz do nadmuchania. Zabawie nie było końca, dopiero dzwonek na lekcje zmącił chwilę radości.
W czasie  przerwy obiadowej  tj. o godz. 11.35 starsi uczniowie klas IV-VIII i klasy III gimnazjum mieli swoją chwilę na świętowanie. W rytm muzyki zespołu „ONE DIRECTION” - zaśpiewali ich przebój „One way or another”. Po odśpiewaniu rozeszliśmy się do klas.
Celem tych dzisiejszych  spotkań było propagowanie nauki języków obcych                  i wzbudzanie w uczniach świadomości językowej.                                                    Organizatorem imprezy była  p. Marta Mróz.                                                                          
Tekst: M.M.
   
   
  
  

********************************************

22.09.2018

40 LAT

KLUBU HONOROWYCH DAWCÓW KRWI

„NADZIEJA” W SYPNIEWIE

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele      pw. Maksymiliana Marii Kolbego, którą koncelebrowali: krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi ks. płk Zenon Surma, ks. Roman Kulasik - proboszcz parafii sypniewskiej i ks. Antoni Mamiński - kapelan Klubu „Nadzieja”. Oprawę muzyczną mszy przygotowała Orkiestra Koncertowa Viktoria z parafii Matki Boskiej Zwycięskiej z Warszawy-Rembertowa pod batutą płk. Juliana Kwiatkowskiego.
Oficjalne jubileuszowe uroczystości oraz koncert poświęcony 100-leciu niepodległości Polski odbyły się  w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Sypniewie. Gości powitali i całą uroczystość prowadzili uczniowie klasy III gimnazjum – Weronika Milkowska i Maksymilian Zabielski. Na uroczystość przybyli  m.in. starosta Zbigniew Deptuła, burmistrz Makowa Tadeusz Ciak, przewodniczący rady powiatu Janusz Gójski z radnymi, radni sejmiku mazowieckiego Mirosław Augustyniak i Marian Krupiński, honorowy prezes Mazowieckiego Zarządu Okręgowego PCK  Jerzy Czubak, wójt gminy Sypniewo Jarosław Napiórkowski, sekretarz Izabela Moroniewicz i skarbnik Magdalena Długołęcka, radni gminy Sypniewo z przewodniczącym Markiem Chrzanowskim, przedstawiciele klubów HDK z Karniewa, Różana, Makowa Mazowieckiego, przedstawiciele Zarządu Rejonowego PCK w Makowie Mazowieckim z prezesem Marianem Paczkowskim. Na uroczystości  uhonorowano działalność klubu i jego krwiodawców, którzy przez lata oddali tysiące litrów krwi. Radni sejmiku w imieniu marszałka województwa Adama Struzika odznaczyli sztandar klubu HDK „Nadzieja” odznaką honorową „Zasłużony dla Mazowsza”, prezesowi dr Romanowi Zakrzewskiemu wręczyli medal „Pro Masovia”, a 35 krwiodawcom listy gratulacyjne. Swoje odznaczenia nadał także PCK. Medalem okolicznościowym 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa w Polsce zostało wyróżnione 24 osoby.
Społeczność szkoły aktywnie włączyła się w przygotowanie uroczystości.
Wszystkim krwiodawcom powiatu makowskiego, a szczególnie Jubilatom Klubu HDK "Nadzieja" w Sypniewie, zadedykowana została piosenka "Nadzieja" wykonana przez naszego absolwenta Jakuba Wierzbowskiego. 
Naszym kochanym krwiodawcom życzymy dużo zdrowia i dziękujemy za ofiarowany innym najcenniejszy dar - dar życia.
Tekst: W.K.

******************************************

21. 09. 2018

ŻEGNAJ LATO NA ROK….

  W piątek, 21.09. b.r. uczniowie pierwszego etapu kształcenia Szkoły Podstawowej, na gminnym stadionie sportowym, pożegnali lato i powitali jesień.  
Uroczystość rozpoczęła się krótką swobodną zabawą, następnie odbyły się konkursy  i gry sportowe tematycznie związane z rozpoczętą porą roku, które przygotowały        i przeprowadziły wychowawczynie klas I- III:                                                                           p. M. Chrzanowska, p. B. Dworecka i p. L. Markiewicz.
   Ruch na świeżym powietrzu wzmaga apetyt, na szczęście troskliwe mamy przygotowały dla wszystkich uczestników imprezy pyszne kiełbaski z grilla.
   Uroczystość uświetniła swoją obecnością p. wicedyrektor E. Częścik,                    która z  zadowoleniem obserwowała harce swoich podopiecznych.
  Szkoda, że  następne takie spotkanie może się odbyć dopiero za rok.
 Tekst: L.M.
   
  

*******************************************

18-19.09.2018

ZAWODY SPORTOWE

    W ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2018-2019, jako pierwsze wystąpiły dziewczęta kl. 4-6 w mini piłkę nożną                                  w dn. 18.09.2018r. Zawody sportowe odbywały się na stadionie w Makowie Mazowieckim. Do rywalizacji przystąpiło 10 szkół podstawowych z całego powiatu. Nasze dziewczęta po wspaniałej walce zajęły III miejsce.

                                         
    

   W dniu 19.09.2018r. okazję pokazania się w w mini piłce nożnej mieli chłopcy           z kl. 4-6. Tu również frekwencja drużyn dopisała. Startowało 11 zespołów. Chłopcy spisali się bardzo dobrze, ale ostatecznie zajęli IVmiejsce. 

Opiekunem drużyn był nauczyciel wychowania fizycznego p. Bogusław Budny.

Tekst: B.B.

******************************************

13 – 14.09.2018                                                         

"ZIELONA SZKOŁA"

W czwartek o godzinie 8.00 klasa VB                                  wraz z wychowawcą p.Wiesławą Koterwas wybrała się do Kaszewca na Zieloną Szkołę.                                     Było dużo dobrej zabawy i śmiechu, dużo sportu             w rozgrywkach zespołowych, trochę śpiewania, no i oczywiście …                        trochę nauki, ale w zupełnie innej formie.
Pomimo wszystko, najcenniejszym okazało się bycie po raz pierwszy całej klasy ze sobą w różnych sytuacjach: gry i zabawy, spożywanie posiłków zarówno tych przygotowywanych przez siebie w domkach oraz wspólnego obiadu, pieczenie kiełbasek przy ognisku.   
Wiadomo, że w grupie łatwiej, lepiej i przyjemniej.
Może, aby trochę odpocząć, albo się dobrze pobawić lub nabrać sił do ciężkiej pracy w tym roku szkolnym. Każdemu z nas przyświecał pewnie inny cel, a i tak sprowadziło się wszystko do tego samego. Wróciliśmy do szkoły w piątek około godziny 14.00 pełni optymizmu i sił do intensywnej nauki.
Gorące podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców, którzy zechcieli nas zawieźć lub przywieźć z biwaku: p.K.Andrejeva, p.K. Beczak, p.E.Choromańskiej, p.A.Dębek, p.M.Głażewskiej, p.M.Gutowskiej, p.R.Nożewskiemu, p.A.Zabielskiej. Szczególne podziękowania dla p. Agnieszki Dębek i p. Magdaleny Głażewskiej za pomoc w organizacji oraz w opiece nocnej nad dziećmi.
Tekst: W.K.
  
  
 
  

*******************************************

   WOLONTARIAT

********************************************

07. 09. 2018

W TROSCE O BEZPIECZNĄ DROGĘ

   W dniu  07 września odbyło się spotkanie uczniów  klas edukacji wczesnoszkolnej z panią dzielnicową Marleną Kołodziejską.  Pani policjantka przypomniała dzieciom zasady zachowania się na drodze, a następnie wszyscy uczniowie przećwiczyli przejście przez jezdnię. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli radiowóz od środka i poznali jego sygnały świetlne i dźwiękowe.
Tekst: L.M.

*******************************************

03. 09. 2018

WITAMY ROK SZKOLNY 2018 - 2019

W dniu 03.09.2018r. w Szkole Podstawowej z klasami gimnazjalnymi w Sypniewie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019, które rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Sypniewie.
Na sali gimnastycznej zaproszonych gości, rodziców i uczniów przywitała               Pani Dyrektor Monika Dembińska, która życzyła uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Podczas uroczystości Pan Wójt Jarosław Napiórkowski, pracownicy szkoły oraz rodzice podziękowali byłej Pani Dyrektor Annie Nowak i Wicedyrektor Barbarze Augustyniak za wieloletnią współpracę. Po zakończonej uroczystości uczniowie rozeszli się do swoich klas na spotkanie z wychowawcą.

Tekst: R.K.

************************************************************

 

********************************************

19. 06. 2018

„KNIEJA” I MY

We wtorek 19 czerwca 2018 r. klasa pierwsza    z wychowawczynią Bożeną Dworecką wybrała się autokarem do Parku Rozrywki „Knieja”          w Ostrołęce. Swój udział w wyprawie  i pomoc zadeklarowały również mamy uczniów panie: Aldona Zabielska, Ewelina Mierzejewska, Małgorzata Gutowska, Katarzyna Grzankowska i Honorata Milewska.
 Na miejscu powitał nas właściciel firmy pan Filipowicz, oprowadził po parku i udzielił kilku cennych wskazówek na temat, jak należy korzystać z tutejszych atrakcji.   Dużym zainteresowaniem cieszyło się mini ZOO. Dzieci mogły z bliska podziwiać,      a nawet pogłaskać zwierzęta, które na co dzień trudno teraz zobaczyć w gospodarstwie rolnym.
Z radością ruszyły do parku linowego, aby spróbować swoich sił na przygotowanych torach i ścieżkach sprawnościowych. Wiele emocji wywoływał długi i szybki zjazd po linie.          Dzieci chętnie „wciągały” na górę kolegów i koleżanki ustawione w niekończącej się kolejce. Mamy także korzystały  z atrakcji parku, bez trudu pokonywały napotkane przeszkody.  Zadbały również o to, aby nikt nie był głodny         i spragniony.
Gdy zapłonęło ognisko, wszyscy chętnie przystąpili do pieczenia kiełbasek.  Utrudzeni sportowymi zmaganiami, z apetytem zjedli smaczny posiłek.                     Nie zabrakło także na deser słodkich ciasteczek i cukierków.
Wszyscy pełni wrażeń i bardzo zadowoleni wrócili do szkoły.                                           To był bardzo udany wyjazd.
Tekst: B.D. 
 

****************************************

14.06. 2018

WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO      W MAKOWICY

14 czerwca 2018 r. uczniowie kl III odwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne z hodowlą koni w Makowicy.
     Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji. Przywitani zostaliśmy pysznym ciastem drożdżowym z kruszonką i ciepłą herbatką. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Gdy jedna grupa, pod czujnym okiem instruktorów jeździła konno, druga zwiedzała stajnię. Tam, dzieci z zaciekawieniem słuchały gospodarza, Pana Andrzeja, który opowiadał o koniach. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób je pielęgnować, czym karmić i jak o nie dbać, aby utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu. Poznaliśmy różne maści koni oraz obejrzeliśmy uprząż. Przejażdżka na koniu sprawiła nam niesamowitą radość. Potem z apetytem zjedliśmy pyszne zapiekanki. Dzieci bawiły się również na pięknym, dużym placu zabaw. Pan Andrzej przeprowadził konkurs z nagrodami. Kto uważnie słuchał i poprawnie odpowiadał na pytania, zbierał punkty. W nagrodę dzieci otrzymały piękne książeczki o koniach. Dużą atrakcją było pieczenie kiełbasek nad ogniskiem.
            Wycieczka dostarczyła nam wiele radości. Gdy nadszedł czas powrotu, z żalem opuszczaliśmy gościnne progi gospodarstwa.
           Opiekę nad uczniami sprawowali: wychowawca klasy III – p.Mirosława Chrzanowska oraz Rodzice – p. Grażyna Kruszewska, p.Bogumiła Napiórkowska, p.Marta Borkowska, p.Anna Żbikowska, p.Anna Majkowska.
Tekst: M.C.
   
 
   
   
   

*******************************************

08. 06. 2018

„NOC W SZKOLE”,


czyli festiwal książki, filmu, muzyki, sportu, zdrowej żywności i dobrej zabawy…
W piątek 8 czerwca 2018 roku uczniowie klasy IVA wyposażeni w ulubione książki, filmy, owoce, warzywa, koce, śpiwory, poduszki i latarki przybyli do swojej placówki o innej niż zwykle porze, ponieważ o godzinie 18.00. Wtedy rozpoczęła się Noc w Szkole. Celem imprezy była integracja grupy, promocja zdrowego odżywiania, popularyzowanie czytania i pokazanie, że może być ono ciekawym sposobem spędzania czasu.                                                                                                    

Nocne spotkanie rozpoczęło się wykonaniem kolorowych i smacznych kanapek oraz surówek przez uczniów (z pomocą mam). Po ich spożyciu nadszedł czas na zabawy sportowe. Wszyscy udali się na plac przed szkołę, aby – pod czujnym okiem pani Zofii Niedzielak – pograć w „Kolory”, „Zbijaka” i „Dwa ognie”.
Następnie uczestnicy imprezy powrócili do klasy. W związki z Ogólnopolską Akcją „Cała Polska czyta dzieciom” każdy chętny uczeń krótko przedstawił przyniesioną przez siebie ulubioną książkę oraz przeczytał wybrany jej fragment. Prezentowane pozycje dotyczyły różnych tematów, świadczących o bogactwie zainteresowań młodych czytelników. Potem opiekunki, panie: Agnieszka Lewandowska i Zofia Niedzielak głośno czytały książki, a uczniowie słuchali ich wygodnie rozciągnięci na materacach.
Nie zabrakło innych rozrywek umysłowych, takich jak np. gry planszowe. Dla zachowania zasady higieny pracy umysłowej uczniowie mieli też czas na zabawy ruchowe. Wśród nich największą popularnością cieszyła się bitwa na poduszki. Było również śpiewanie popularnych piosenek karaoke i taniec przy dyskotekowych hitach. Czwartoklasiści chętnie bawili się w „Ciuciubabkę” oraz tworzyli papierowe rzeźby. W „mumie” wcielili się chłopcy: Dominik Nadwodny i Marcin Karpiński. Brawo za odwagę!
Wszystkim bardzo smakowała zamówiona pizza. Na deser zaś zorganizowano degustację owoców, ale z zawiązanymi oczami! Należało - na podstawie smaku - podać ich nazwę. W tej konkurencji niepokonany okazał się Dominik Nadwodny.
            Około północy przyszedł czas na szukanie skarbu, czyli „Zabawę w podchody”. Aby dotrzeć do mety, cała grupa przemierzała szkolne korytarze przy świetle latarek w poszukiwaniu karteczek. Należało wykonać umieszczone na nich zadania. Najsprytniejszy okazał się Oskar Żbikowski, który odnalazł pudełko z cukierkami, opatrzone napisem: „Naszym największym skarbem jest wspólna PRZYJAŹŃ”.
Kolejnym punktem spotkania było oglądanie filmów. Najwytrwalsi uczestnicy Nocy w Szkole obejrzeli filmy do końca i nad ranem usnęli. Nocne atrakcje w szkole tak wyczerpały młodych miłośników imprez, że o godzinie 7.00 niewielu z nich udało się od razu dobudzić. Rankiem 9 czerwca rodzice odebrali zaspane pociechy do domów. Impreza bardzo się dzieciom podobała. Wszyscy żyją nadzieją, że niebawem znów ją powtórzymy…
Imprezę zorganizowała pani Agnieszka Lewandowska. W jej przygotowanie włączyli się także rodzice: pani Monika Jaworska,  pani Agnieszka Żbikowska i pani Agnieszka Kiliańska. Bardzo serdecznie dziękujemy!
Tekst: A.L.

****************************************

04. 06. 2018 

Z WIZYTĄ W TEATRZE...

W dniu 04.06.2018r. grupa 31 uczniów z klas gimnazjalnych       oraz klasy VII SP pod opieką p. E.Sadowskiej i p. E. Częścik obejrzała w Ostrołęckim Centrum Kultury spektakl teatralny                                          pt. „Opowieści Wielkiej Księgi” w wykonaniu artystów teatru „Artenes” z Wrocławia.  Na widowisko złożyły się sceny z najbardziej znanych opowieści biblijnych: Stworzenie świata i człowieka, Wygnanie z Raju, Kain i Abel, Arka Noego oraz Historia Hioba. Spektakl starał się przedstawić wybrane fragmenty Biblii w formie jak najbardziej zbliżonej do oryginału. Przewodnikiem po dawnych dziejach była więc sama Biblia – Księga, która (choć niby od wielu wieków znana) fascynuje nas ciągle na nowo. Postacie dramatu przedstawione zostały w historycznych kostiumach           i realiach scenicznych.

Sposób prezentacji przypadł młodzieży do gustu, tym bardziej, że mimo podniosłej tematyki niepozbawiony był elementów humorystycznych. Widownia najżywiej reagowała na okazywaną przez scenicznego Adama niepohamowaną radość istnienia. Zabawne było też nawiązywanie relacji przez pierwszych ludzi.
Oprócz korzyści edukacyjnych spektakl dostarczył widzom również ciekawych wrażeń.
Tekst: E.S.

********************************************

30. 05. 2018

DZIEŃ DZIECKA

 

30 maja 2018r w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Nie był to zwyczajny dzień lub jak co roku „ Dzień Sportu” . Tym razem dorośli, przy pomocy wielu ludzi dobrej woli, zorganizowali nam festyn pod hasłem „DZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA”.

Od samego rana czuliśmy się rozpieszczani. Najpierw przez p. dyrektor Annę Nowak, która do życzeń dołączyła cukierki, następnie przez rodziców, którzy wszystkim ufundowali lody. 
Patronat nad imprezą objęła KPP w Makowie Maz., przy współpracy Straży Pożarnej, OSP Sypniewo, Wojska oraz przy wsparciu Wójta Gminy Sypniewo p. Jarosława Napiórkowskiego i wielu innych sponsorów.
              
Na festyn zaprosiliśmy również dyrekcję, nauczycieli i uczniów ze szkoły w Gąsewie.
Podczas festynu policjanci poprzez zabawę przybliżali nam zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacjach, z jakimi możemy spotkać się na co dzień.
Policjanci przygotowali wiele konkursów i zabaw. Między innymi rowerowy tor przeszkód, sprawnościowy tor przeszkód dla młodszych i starszych dzieci oraz rysunek kredą na boisku, a tematem było BEZPIECZEŃSTWO.
Poprzez uczestnictwo w konkursach uczyliśmy  się zasady fair play. 
Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Sypniewo.
Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Pan Mirosław Augustyniak przygotował dla dzieci konkurs z wiedzy o ruchu drogowym,
a głównymi nagrodami były dwa rowery.
Szczęśliwcem z naszej szkoły okazał się uczeń klasy 3 – Bartek Kruszewski. GRATULUJEMY.
Podczas imprezy makowscy policjanci, strażacy i żołnierze zaprezentowali sprzęt służbowy. Każdy uczestnik mógł usiąść w policyjnym radiowozie, wozie strażackim i wojskowym wozie bojowym, porozmawiać przez stację oraz usłyszeć dźwięk syreny. Dzieci mogły skorzystać z symulatora strzeleckiego, odbić swój odcisk palca,
i wypróbować swoich sił przy wężu strażackim.
Zarówno dzieciom ze szkoły podstawowej, jak i uczniom klas gimnazjalnych, ogromną frajdę sprawiła jazda wozem strażackim …… na sygnale.
To dopiero była przygoda!
Tekst: M.D.

********************************************

21 - 25. 05. 2018

W STRONĘ ZAKOPANEGO...

W wycieczce na trasie: Sypniewo - Oświęcim - Zakopane - Wieliczka - Kraków - Sypniewo brało udział 41 uczniów z klas VI-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum oraz 4 opiekunów. 
Pierwszego dnia uczestniliśmy w lekcji historii zwiedzając niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz - Birkenau.
Następnie przez 3 dni poznawaliśmy uroki Tatr i Zakopanego między innymi: Morskie Oko, cmentarz na Pęksowym Brzysku, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, skaocznia narciarska Wielka Krokiew, Gubałówka (pobyt w parku linowym), Krupówki, Dolina Kościeliska, bacówka pod Jaworkami (degustacja oscypków).
Ostatniego dnia zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce i najciekawsze obiekty w Krakowie.
Zrealizowaliśmy wszystkie możliwe punkty programu wycieczki i szczęśliwi wróciliśmy do Sypniewa.
Tekst: G.G.

********************************************

10 - 11. 05. 2018

WYCIECZKA DO                           TORUNIA

Dnia 10 maja 2018 r. o godzinie 6.00 klasy IVA i IVB pod opieką wychowawczyń: Wiesławy Koterwas i Agnieszki Lewandowskiej wyruszyły na dwudniową wycieczkę do Torunia. Towarzyszyły nam również dwie dziewczynki z klasy III: Lena Grabowska i Maja Majkowska. Wygodny autobus zawiózł nas wprost do miasta Mikołaja Kopernika. Toruń powitał nas sprzyjającą aurą. W radosnych nastrojach ruszyliśmy na spotkanie z przygodą.


          Na początek udaliśmy się do Planetarium. Tam obejrzeliśmy seans, podczas którego zwiedzaliśmy różne planety. Wrażenie wywarł na nas widok kraterów na Księżycu. Zobaczyliśmy, z czego zbudowane są pierścienie Saturna i dlaczego Mars jest czerwony.

          Następnie rozpoczęliśmy wędrówkę po mieście pod opieką pani przewodnik. Zwiedziliśmy średniowieczne mury obronne i legendarną Krzywą Wieżę. Widzieliśmy także z zewnątrz ruiny Zamku Krzyżackiego. Wąskimi uliczkami Torunia udaliśmy się potem na Rynek Staromiejski. Podziwialiśmy Ratusz, Dwór Artusa, Dom Kopernika, Katedrę NMP oraz pomnik Mikołaja Kopernika. W południowej części Starego Rynku widzieliśmy studzienkę z postacią grającego na skrzypcach flisaka Iwo, otoczonego przez zasłuchane żabki. Prawie wszyscy je głaskali, wszak to symbol Torunia, bo jak głosi legenda - ma to
 przynieść nam szczęście. 

          Ciekawą lekcję przeżyliśmy w Domu Legend Toruńskich. „Hej, kuncwoty!” - tak często animatorzy zwracali się do nas. W ciągu 45 minut zaprezentowali kilka toruńskich legend, angażując w to całą naszą grupę. Można było się dużo dowiedzieć o historii miasta. Wszystkie legendy serwowano energicznie, ze staropolskim żartem i z przytupem! 
 
            Następnie zwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika. W odtworzonej XVI - wiecznej piernikarni pokazano nam, jak odbywała się produkcja pierników według starych receptur oraz posługując się narzędziami, jakich używano 500 lat temu. Poznaliśmy historię piernika. Zapoznaliśmy się z egzotycznymi przyprawami korzennymi, używanymi do wypieku pierników oraz wygniataliśmy pierniki z samodzielnie przygotowanego ciasta. Potem osobiście je wypiekaliśmy i degustowaliśmy. Zajęcia uświetnili nam przewodnicy, którzy ubrani byli w stroje stylizowane na starodawne, a ciekawie opowiadając,  wprowadzili w świat pierników i ich receptur sprzed setek lat.
 
            Pierwszy dzień naszej wycieczki zakończył wieczorny spacer w kierunku Hotelu „Kopernik”. Tam po zakwaterowaniu zjedliśmy obiadokolację i „wpadliśmy w objęcia Morfeusza”.
 
Drugiego dnia odwiedziliśmy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Jest to wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Przepiękna świątynia, która powstała z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka, jest położona w pobliżu dawnego Portu Drzewnego na Wiśle.
Dalsza trasa naszej wycieczki prowadziła do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. To interaktywne centrum promujące nowoczesną komunikację naukową. Tutaj samodzielnie przeprowadzaliśmy doświadczenia, badaliśmy zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznaliśmy prawa przyrody. Okazało się, że na przestrzeni 5 tys. m², na 6 kondygnacjach znajdują się tu pracownie naukowe i sale ekspozycyjne. A wszystko to w zaadaptowanym gmachu zabytkowych XIX-wiecznych dawnych młynów Richtera.
Następnie udaliśmy się do Jura Parku w Solcu Kujawskim. Tam pod opieką przewodników udaliśmy się na spacer do lasu pośród doskonale zrekonstruowanych modeli dinozaurów. Wiele emocji wzbudził seans filmowy w kinie 5D. Wycieczka zakończyła się pobytem w Parku Rozrywki, gdzie skorzystaliśmy z wielu zjeżdżalni, karuzel oraz mieliśmy okazję do wspinania się po linach.
Po całym dniu wypełnionym licznymi atrakcjami około godziny 22.30 bezpiecznie powróciliśmy do Sypniewa. Był to naprawdę udany wyjazd. Z niecierpliwością czekamy na kolejne!
Tekst: A.L.
   
   
   
   
   
   
   
   

********************************************

18 - 20. 04. 2018

EGZAMINY GIMNAZJALNE

Końcówka kwietnia była dla naszych gimnazjalistów niezwykle gorąca. Pomijając fakt, iż w tym roku kwiecień był najgorętszy od prawie 200 lat. Zmagali się oni z podsumowaniem swojej wiedzy podczas Egzaminu Gimnazjalnego, który składał się z trzech części , a tak naprawdę z sześciu egzaminów: historia i WOS; język polski; przedmioty przyrodnicze; matematyka; język obcy nowożytny – podstawa i rozszerzenie.

Wszyscy trzymamy kciuki, aby wyniki z egzaminu były dla uczniów klasy IIIG satysfakcjonujące. 
Tekst: M.D.

**********************************************

17.04.2018

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 Dnia 17.04.2018r. odbyło się w naszej Szkolnej Bibliotece pasowanie na czytelnika uczniów klasy I,     w  tym roku  pod hasłem „Spotkanie z baśnią”.                W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście:             p. wicedyrektor Monika Dembińska i p. Bożena Dworecka                                          wraz ze swoimi wychowankami.
W zaczarowany świat baśni pierwszaków wprowadzili uczniowie klasy V,                którzy specjalnie na tę okazję przygotowali inscenizację. Po niej pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki, dotyczące znajomości różnych baśni. Zadawała je pani wicedyrektor. Następnie złożyli przyrzeczenie, że będą często odwiedzać bibliotekę, szanować i dbać o wypożyczone książki. Później p. Monika Dembińska dokonała uroczystego pasowania uczniów na czytelników „Złotą księgą bajek”.
Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy i „prośby książek” informujące o tym, jak należy o nie dbać. Pani Bożena Dworecka przygotowała podziękowanie dla pań bibliotekarek, które pięknie odczytała uczennica klasy I – Oliwia Olkowska.  Pierwszaki wypożyczyły z biblioteki książeczki. Uroczystość przebiegała w miłej, uroczystej atmosferze.
Przygotowały ją panie: Zofia Niedzielak i Agnieszka Lewandowska.
Tekst: A.L.

********************************************

10.04.2018 

"THE BEST"

10 kwietnia 2018r w ZS im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu odbył się I Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego "The Best". Konkurs przeprowadzony          był w dwóch kategoriach wiekowych: szkół gimnazjalnych i szkół średnich.  Naszą szkołę reprezentowali: Tymoteusz Żebrowski kl. IIIG i Adam Rzepka kl. IIG . Poziom umiejętności uczestników był bardzo wysoki, bo jednym słowem byli to "najlepsi z najlepszych". Do etapu powiatowego przystąpiło 25 uczniów ze szkół średnich, dla których organem prowadzącym jest powiat makowski oraz gimnazjalnych z gmin: Czerwonka, Krasnosielc, Płoniawy Bramura, Różan, Rzewnie, Sypniewo oraz Maków Mazowiecki.

Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie testu sprawdzającego umiejętność czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz testu leksykalno-gramatycznego rozwiązywanego online w nowoczesnym laboratorium językowym szkoły.
W kategorii szkół gimnazjalnych III miejsce uzyskał Adam Rzepka – uczeń Szkoły Podstawowej  im. Władysława Broniewskiego w Sypniewie.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !
 Tekst: M.D.

*********************************************

27. 03. 2018

GMINNY  KONKURS                      WOKALNO – RECYTATORSKI           „TEJ, CO NIE ZGINĘŁA” 

Wzięło w nim udział siedmioro uczniów naszej szkoły.

Recytacja: Adam Rzepka kl. IIg i Maksymilian Zabielski z kl. II gimnazjum, Oliwia Żebrowska i Zuzanna Gorczycaz kl V.
Śpiew: Jakub Wierzbowski kl. III gimnazjum, Mateusz Dębek z kl. VI, Maja Kraszewska kl. V.
Decyzją komisji w składzie: Hanna Głażewska, Bogusława Batogowska, Jagoda Piętka  dwoje uczniów:  Adam Rzepka oraz Mateusz Dębek będą reprezentować Gminę na etapie powiatowym w Makowie Maz.  10 kwietnia b.r.
Tekst: K.P.
 

********************************************

23. 03. 2018

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „STROFY O OJCZYŹNIE”

Dnia 23 marca 2018r.  nasi uczniowie wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim ph. „Strofy o Ojczyźnie”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa w Starym Szelkowie. Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Szelków – Arnold  Maciej Grossmann.
Recytatorów oceniało jury w składzie: Henryka Brdękiewicz, Teresa Jasińska, Joanna Cywińska i Jolanta Sieczkowska.

Naszą szkołę reprezentowali: 

kl. I-III:
Adam Dębek – wyróżnienie – opiekun: Lidia Markiewicz
Klaudia Milewska –  III miejsce – opiekun: Bożena Dworecka
Alicja Beczak – II miejsce – opiekun: Mirosława Chrzanowska
kl. IV-VII:
Oliwia Żebrowska – opiekun: Renata Kołodziejczyk
Zuzanna Gorczyca – opiekun: Renata Kołodziejczyk
Patrycja Golon –  II miejsce – opiekun: Agnieszka Lewandowska
Gratulujemy!
 
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a jego uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. W zmaganiach recytatorskich wzięło udział 6 szkół z powiatu makowskiego. Opiekunami naszych uczniów podczas wyjazdu były panie: Agnieszka Lewandowska i Agnieszka Dębek.
Tekst: A.L.
 

********************************************

18.03.2018

„KREW I WODA

         – MIŁOŚĆ I ŁASKA”

 
Tradycyjnie, w piątą niedzielę Wielkiego Postu, w kościele parafialnym w Amelinie odbył się, po raz czternasty Przegląd Pieśni Wielkopostnych pod hasłem: „Krew i woda – miłość i łaska”. W tegorocznym przeglądzie wzięli udział uczniowie naszej placówki:
W kategorii soliści :
Klaudia Tuszyńska z kl. III gimnazjum, która zaśpiewała pieśń pt. „Rozpięty na ramionach” ,
Julia Breńska z kl. VI zaśpiewała pieśń, pt „Nie zdejmę krzyża z mego serca”.
W kategorii zespoły wystąpili uczniowie:
Kl. IV: Wnuk Wiktoria, Wnuk Oliwia, Nożewska Patrycja,
Kl.V: Kraszewska Maja, Krzyżewska Marlena, Żebrowska Oliwia
Kl.VI: Breńska Julia, Chełchowska Zuzanna, Cyranowicz Weronika, Kamiński Szymon, Milewski   Patryk, Olkowski Adrian, Ptak Natalia, Sypniewska Angelika, Żbikowska Maja, Nożewska Paulina, Krzyżewska Kinga
Kl. II Gimnazjum: Milkowska Weronika, Polakiewicz Marta
Kl III Gimnazjum: Karpińska Sylwia, Tuszyńska Klaudia
Wspólnie zaśpiewali pieśń, pt. „Powiedz ludziom” przy akompaniamencie gitary akustycznej.
Po występie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Tekst: K.P.
 

********************************************

16. 03. 2018r.

WITAMY WIOSNĘ!

16 marca 2018 roku Szkoła Podstawowa w Sypniewie im. Wł. Broniewskiego obchodziła „Pierwszy Dzień Wiosny”. Tego dnia szkoła wyglądała bardzo kolorowo. Witając wiosnę ubraliśmy się w iście wiosenne kolory. Główną atrakcją było kino sferyczne, w którym uczniowie mogli obejrzeć film w technice 360 stopni. Oglądaliśmy  seanse zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. 

Kolejnym punktem imprezy było przygotowanie przez wszystkie klasy ekologicznych kanapek. Stawiano na zdrową żywność, zwłaszcza nabiał i warzywa. Inwencji twórczej nie było końca. Charakteryzowały się one różnorodnością barw i smaków. 

Kolejnym zadaniem, przydzielonym nam przez Samorząd Uczniowski było napisanie lub zaśpiewanie wiosennej piosenki. Starsze  klasy stanęły na wysokości zadania          i ułożyły bardzo ambitne teksty.

Po wręczeniu dyplomów uznania nastąpiła degustacja, na którą wszyscy czekali         z utęsknieniem.  Najedzeni, pełni siły budziliśmy wiosnę przy pomocy różnorodnych instrumentów muzycznych i innych robiących wiele hałasu.

Do Sypniewa wiosna już zawitała!

   

   

   

   

   

   

   

   

********************************************

13. 03. 2018r.

DZIEŃ PATRONA

 
Dnia 13.03.2018r. w naszej szkole, zgodnie z tradycją lat ubiegłych, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona.    Za tegoroczną byli odpowiedzialni uczniowie klasy IVA         i IVB, którzy pod opieką pań: Wiesławy Koterwas i Agnieszki Lewandowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny. Miłym akcentem był występ ucznia klasy VI – Mateusza Dębka.    Zaśpiewał on przy akompaniamencie gitary pieśń pt. „Rimbaud" ( sł. Władysław Broniewski ).   W uroczystości udział wzięła cała społeczność Szkoły Podstawowej     w Sypniewie.
Na początku obchodów pani wicedyrektor Monika Dembińska przedstawiła krótko życiorys Władysława Broniewskiego. Następnie podziękowała uczniom i ich opiekunom za przygotowanie uroczystości oraz wielu różnych konkursów, przybliżających twórczość i sylwetkę patrona szkoły.
 „Broniewski… Wielki nieobecny polskiej poezji. Niejeden pomyśli: komunista, poeta rewolucyjny. Czy tylko tak powinniśmy go kojarzyć? (…)” Uczniowie klasy IV pokazali Go od innej strony: jako czującego i wrażliwego człowieka. Swoim występem zrobili ukłon w stronę tegoż artysty. Przywołali jego biografię, recytowali fragmenty wierszy, wspominali go z perspektywy rodziny, znajomych i przyjaciół. Śpiewali utwory z gatunku muzyki rozrywkowej oraz przedstawili nagrania piosenek śpiewanych przez samego poetę. Występ młodych aktorów nagrodzono gromkimi oklaskami.

W ramach drugiej części uroczystości odbyło się podsumowanie trzech szkolnych konkursów:
1.     Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Władysława Broniewskiego:
W kategorii wiekowej klasy II-IV zwyciężyli:
 
I miejsce – Agata Siemińska kl. IVA
II miejsce – Julia Choromańska kl. IVB
III miejsce – Patrycja Beczak kl. IV B
 
Wyróżnienia przyznano uczniom: Stanisławowi Głażewskiemu z kl. IVB oraz Marcelinie Napiórkowskiej z kl. III.
 
W kategorii wiekowej klasy V-VII zwyciężyli:
 
I miejsce – Aleksandra Napiórkowska kl. VII
II miejsce – Patryk Milewski kl. VI
III miejsce – Zuzanna Chełchowska kl. VI
 
Ponadto wyróżniono dwoje uczniów z kl. VI: Adriana Olkowskiego oraz Julię Breńską.
 
2.     Konkurs Plastyczny pt. "Władysław Broniewski w oczach dziecka"
W kategorii wiekowej klasy I-V zwyciężyli:

I miejsce – Maja Gałązka kl. I
II miejsce – Filip Pieniek kl. II
II miejsce – Wiktor Gutowski kl. II
III miejsce –Dawid Lipka kl. II
III miejsce – Oliwia Żebrowska  kl. V 

Wyróżnienia przyznano uczniom: Oliwii Olkowskiej z kl. I, Lenie Grabowskiej z kl.III oraz Albertowi Olkowskiemu z kl.II.

3.     Konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej pt. "Życie i twórczość Władysława Broniewskiego"
 W kategorii wiekowej klasy VI-VII zwyciężyli:

I miejsce –  Justyna Budna kl. VII
 
Wyróżnienie przyznano uczennicy: Agacie Chrzanowskiej z kl. VI.
 
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy – nagrody książkowe ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską „Sypniewianka” oraz cząstkową ocenę celującą z języka polskiego, plastyki lub informatyki.
Uroczystość z okazji Dnia Patrona przyczyniła się do przybliżenia sylwetki Władysława Broniewskiego oraz popularyzacji jego twórczości. Ponadto, dla uczniów biorących udział w różnorodnych konkursach, była doskonałą okazją do rozwijania wrażliwości estetycznej oraz współzawodnictwa i samodzielnego wyszukiwania informacji. Gratulujemy osiągniętych sukcesów!
Tekst: A.L.
   
   
   
   

*******************************************

 

********************************************

21. 02. 2018r.

ZAKAZANE PIOSENKI

21 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowym Przeglądzie Pieśni pt. „Zakazane piosenki”, który odbył się w Gimnazjum w Nowej Wsi Zachodniej.
Szkołę Podstawową reprezentował Mateusz Dębek w piosence pt. „Powrót”                 i uzyskał wyróżnienie w kategorii szkoły podstawowe I-VII.
Gimnazjum reprezentowali Klaudia Tuszyńska i Jakub Wierzbowski, którzy zaśpiewali w duecie piosenkę, pt „Niepodległa, niepokorna” i tym wykonaniem zdobyli
I miejsce w kategorii zespoły.
28 lutego podczas wieczornicy poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  w Gimnazjum w Nowej Wsi nasi uczniowie wystąpili po raz drugi i otrzymali nagrody: puchar oraz pamiątkowe dyplomy.

Tekst: K.P.

      

*********************************************

08. 02. 2018r.

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

W dniu 08.02.2018r Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę walentynkową. Ogromnym zaskoczeniem dla organizatorów była frekwencja „zabawowiczów” - bawiło się wspólnie ponad 100 uczniów! Wszystkim dopisywał świetny humor, a z racji że był to Tłusty Czwartek, dla ciała były również przepyszne słodkości w postaci pączków, ciasta i innych rarytasów.
Tekst: M.Ł.

*********************************************

02. 02. 2018r.

"PTASIA STOŁÓWKA"

CZYLI  DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ

Zima  to trudny okres  dla ptaków , w którym mają problemy ze znalezieniem pożywienia ,ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe.
Dlatego też , uczniowie naszej szkoły -SP w Sypniewie, co roku  dbają o to, żeby w karmnikach nie zabrakło pożywienia dla ptaków.
SU zorganizował w szkole zbiórkę karmy dla ptaków i 2 lutego 2018r. uzupełniliśmy  karmniki w  ptasiej stołówce.
W akcji dokarmiania ptaków  wzięli udział gospodarze poszczególnych klas. Dokarmianie ptaków to prawdziwa przyjemność dla dzieci. Pamiętamy o skrzydlatych przyjaciołach  i zadbamy o nie w okresie zimowym.  Dzieci kształtują w sobie gotowość działania na rzecz ochrony przyrody i rozbudzają potrzebę kontaktu z nią , kształtują właściwy stosunek do przyrody.
Tekst: M.M.

********************************************

30. 01. 2018r.

DZIEŃ ZAWODOZNAWSTWA

Jak co roku młodzież klas gimnazjalnych, a w tym również uczniowie klasy VII, mieli  możliwość zapoznać się z szerokim wyborem szkół ponadgimnazjalnych i ofert  zawodów na rynku pracy. W dniu 30.01.2018r odbyło się w naszej szkole spotkanie z pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ostrołęce. Uczniowie klasy III odbyli dwa spotkania praktyczne. Na korytarzu szkolnym była wystawka z ofertami zawodów. Można było również porozmawiać z naszymi gośćmi i osobiście poszerzyć swoja wiedzę na temat wybranych zawodów.
Podobne spotkanie odbyło się również z rodzicami uczniów III klasy gimnazjalnej.
Tekst: M.Ł.

*********************************************

11.01.2018 r.

SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

 

W dniu 11.01.2018r odbyła się w naszej szkole I cześć spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim.
Tematem spotkania było zagrożenia czadem oraz praktyczne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy . Druhowie strażacy uświadomili również uczniów o niebezpieczeństwie w czasie zabaw na lodzie . Z ogromnym zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy zawodowej, zachęcając tym samym naszą młodzież do wstępowania w szeregi OSP a następnie godne zastępowanie ich w zawodzie strażaka.
II cześć spotkania odbyła się w dniu 07.02.2018r.

Tekst: M.Ł.

   
 
   
 
  
  

**********************************************

10.01.2018 r.

ZABAWA CHOINKOWA

   
   

**********************************************

15.12.2017 r.

PRZEGLĄD KOLĘD                      I PASTORAŁEK

Dnia 15 grudnia w naszej szkole odbył się przegląd kolęd i pastorałek. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, prezentowanie talentów muzycznych oraz umiejętności scenicznych uczniów. Organizatorami przeglądu byli ks. Roman Kulasik oraz p. Katarzyna Piotrowska. W przeglądzie zaprezentowali się uczniowie klas I – VII oraz klas gimnazjalnych. Uczestnicy przedstawili przygotowane przez siebie kolędy i pastorałki przed skromną publicznością – uczniami niektórych klas i przedszkolakami.

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek natomiast  na Wigilii szkolnej zostaną ogłoszeni laureaci konkursu, którzy otrzymają pamiątkowe dyplomy.
 
  
  
  

**********************************************

12.12.2017 r.

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

  
     
   
     

***********************************************

06.12.2017r.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 
Tradycją naszej szkoły stało się, że „Mikołajki” spędzamy w Warszawie. 6.12.2017 r. tuż po godzinie  6 rano wyruszyliśmy wraz z opiekunami:                         p. Moniką Dembińską, p. Grażyną Glinką i p. Wiesławą Koterwas  na Koncert Mikołajkowy.  Pierwszym punktem naszej wycieczki było lodowisko „Figlowisko” J, gdzie jeżdżąc na łyżwach spędziliśmy miło czas. Zdarzały się upadki.., momentami było groźnie, ale też wesoło J. Widać było, że niektórzy młodsi uczestnicy wycieczki po raz pierwszy mieli na nogach łyżwy. Cóż…. zawsze musi być ten pierwszy raz…. Miło było popatrzeć jak „łyżwiarze” pomagają „amatorom” i za wszelką cenę chcą ich nauczyć przynajmniej stanąć na lodzie. Nie ma to jak wzajemna pomoc!!!   Następnie bawiliśmy się na  Koncercie Mikołajkowym, który odbył się na warszawskim Torwarze. Na widowni zebrał się tłum dzieci                 i młodzieży z całej Polski. Gdy na scenie pojawił się Adam Stachowiak wszyscy chcieli, aby już zaczął śpiewać. Wykonując swój debiutancki singiel niektórzy uronili  kilka łez. Inni artyści którzy występowali to: Pectus, Lanberry, Agnieszka Adamczewska, Weronika Juszczak, Bartek Kaszuba, Dominika Sozańska. Jak co roku był też pokaz iluzji Macieja Pola, mieliśmy również okazję zobaczyć „ Pięć złotych minut dla życia”- czyli krótką lekcję udzielania pierwszej pomocy.  Koncert zakończony został laserowym show, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Ostatnim punktem naszej wycieczki było kino w Cinema City na Sadybie, gdzie obejrzeliśmy film komediowy pt. ,,CO WIECIE O SWOICH DZIADKACH?’’. Było super za rok chcemy jeszcze raz!!!
Tekst: K.P. kl.III
 
 
    

********************************************** 

08.12.2017r.

NOC W SZKOLE

 

   W tym roku uczniowie klasy  drugiej poczuli się na tyle dorośli, że postanowili spędzić w szkole całą noc. Wspólnie z wychowawczynią  i rodzicami ustalili, że najlepszym terminem będzie 8 grudnia. Z niecierpliwością czekali na tę noc.
 
  Spotkali się o godzinie 18 i po zagospodarowaniu się w swojej  sali, udali się do kuchni szkolnej. Tam  z niewielką pomocą troskliwych mam rozpoczęli pieczenie  świątecznych pierników, które stało się tradycją tej klasy. Kiedy ciastka były gotowe dzieci z zapałem je dekorowały. Niektórzy zaskakiwali przy tym pomysłowością            i prawdziwym kunsztem cukierniczym.
  W przerwach w pracy nad pierniczkami drugoklasiści zjedli kolację, wesoło hasali po korytarzu, który w końcu był tylko dla nich oraz grali w różne gry.
  Wykonali też drugie bardzo ważne zadanie  zaplanowane na tę noc, a mianowicie   zrobili niezwykle barwny i długi łańcuch świąteczny, którym udekorowali klasę.            W międzyczasie otrzymali prezenty mikołajkowe i śpiewali kolędy. 
  Tuż przed  północą byli tak zmęczeni, że bez protestów ulokowali się w śpiworach    i  w spokoju oglądali film pt. „ Renifer Niko ratuje święta”.  Tylko niektórym  udało się dotrwać do końca, większość pozasypiała.
 Noc minęła szybko. Rano dzieci zadowolone z nocnych  atrakcji  postanowił, że w przyszłym roku powtórzą imprezę.
  Opiekę nad dziećmi sprawowała wychowawczyni Lidia Markiewicz oraz rodzice:      p. Teresa Biedrzycka, p. Agnieszka Dębek, p. Agnieszka Gutowska, p. Iwona Lipka,    p. Anna Olkowska, p. Radosław Pieniek, p. Małgorzata Żebrowska.
 

**********************************************

30.11.2017r.

DYSKOTEKA ADRZEJKOWA

 
 
  
   
   

******************************************

22.11.2017r.

 STROFY O OJCZYŹNIE

    W dniu 22  listopada 2017 r w Szkole Podstawowej odbył się konkurs recytatorski  „Strofy o Ojczyźnie”, w  którym  udział wzięło  20 uczniów                  z klas I-III.   Celem konkursu było uczczenie zbliżającego się Święta Niepodległości,  kształcenie postaw patriotycznych, promowanie polskiej poezji  i uwrażliwienie na jej piękno oraz nabywanie przez dzieci doświadczenia w wystąpieniach publicznych. W świąteczny nastrój wprowadziły  zgromadzonych dekoracje świetlicy.
    Prezentowane przez dzieci  wiersze ukazywały piękno naszej Ojczyzny,  wyrażały miłość do niej i dumę, że jesteśmy Polakami. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami występy  wszystkich uczestników.
Jury w składzie: p. Agnieszka Lewandowska, p. Marta Mróz i p. Zofia Niedzielak
wyłoniło następujących zwycięzców:
W klasie I
I     miejsce Klaudia Milewska
II    miejsce Oliwia Olkowska
III   miejsce Hanna Chełchowska
                               
W klasie II
I     miejsce Adam Dębek
II    miejsce Ewa Majkowska
III   miejsce Filip Pieniek
W klasie III
I     miejsce Alicja Beczak
II    miejsce Kamil Budny
III   miejsce Bartek Żebrowski
    Na szczególne uznanie zasługuje wystąpienie ucznnicy klasy III  Alicji Beczak, która wspaniale zinterpretowała bardzo poważny i trudny  wiersz Wisławy Szymborskiej    pt. „Gaweda o miłości ziemi ojczystej”.
   Zwycięzcy konkursu otrzymali ciekawe książki, a pozostali uczestnicy słodycze.   Fundatorem nagród była Dyrekcja naszej szkoły i  Spółdzielnia Uczniowska.
Organizatorami konkursu były wychowawczynie klas młodszych panie: B. Dworecka, M. Chrzanowska i L. Markiewicz. 
     
     

*********************************************

24. 11. 2017r.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Miś to ulubiona zabawka - przytulanka wszystkich dzieci, dlatego od wielu lat w Zespole Placówek Oświatowych w Sypniewie ma on swoje święto. W tym roku Dzień Pluszowego Misia odbył się 24.11.2017r. Zorganizowały go panie: Agnieszka Lewandowska i Zofia Niedzielak.
Wszystkie dzieci z klas I-III oraz przedszkolaki przyniosły z domu swoich ulubieńców i chętnie o nich opowiadały. Na początek dzieci poznały genezę pluszowego misia w formie prezentacji multimedialnej. Dowiedziały się również, jakie misie są najbardziej popularne w różnych częściach świata.  Następnie uczniowie z klasy V i VI zaprezentowali swoim młodszym koleżankom i kolegom przedstawienie pt. „Urodzinowa herbatka u Kubusia Puchatka”. Dzieci odśpiewały Puchatkowi „Sto lat”, a przedszkolaki przygotowały niespodziankę - tort urodzinowy, który wszyscy degustowali. Został rozstrzygnięty konkurs na pracę plastyczną dla klas I-III pt. „Miś ma dzisiaj urodziny”. Zwyciężyli w nim:Wiktoria Rogalska, Maja Gałązka i Julia Grzankowska z klasy I; Wiktor Gutowski, Franciszek Żebrowski i Dawid Lipka                z klasy II; Bartłomiej Kruszewski, Wiktoria Bączek i Amelia Kamińska z klasy III.
Wielką radość przyniosły dzieciom misiowe okrzyki, piosenki i tańce. Ponadto nie zabrakło wspólnych zabaw i różnych konkursów z udziałem pluszaków. Na koniec wszystkie dzieci zostały obdarowane Odznakami Przyjaciela Pluszowego Misia oraz słodkościami pochodzącymi z baryłki Kubusia Puchatka.
 
 
 
 
  
  
          
 

*********************************************

16.11.2017r.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I TOLERANCJI 

 Dnia 16 listopada 2017 roku Szkoła Podstawowa z klasami gimnazjalnymi w Sypniewie rozpoczęła obchody Dniyczliwości i Tolerancji. Na drzwiach wszystkich klas pojawiły się plakaty odzwierciedlające postrzeganie przez uczniów tych dwóch wartości. Plakaty wykonane metodą projektową prezentują bogactwo technik plastycznych i zawierają mnóstwo pozytywnych przesłań.
W dniu dzisiejszym cała społeczność szkolna została w szczególnie miło powitana przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, którzy obdarowywali wchodzących plakietkami promującymi postawy życzliwości i tolerancji wobec innych. Kolorowe plakietki to dzieło uczniów stworzone podczas Nocy w szkole (27.10.2017r.) Akcja potrwa do 21. 11. 2017r. Mamy nadzieję, że „zyski” pozostaną na dłużej.
 
  
   
  

*********************************************

10. 11.2017r.

DLA   NIEPODLEGŁEJ

Z okazji Dnia Niepodległości uczniowie  wraz z nauczycielami szkoły podstawowej    z klasami gimnazjalnymi w Sypniewie w dniach   8 i 9 listopada wykonywali, podczas przerw, biało-czerwony łańcuch.                    Akcję pt. „Łańcuch Niepodległości” zorganizował Samorząd Szkolny pod przewodnictwem p.Emilii Częścik. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w zaplanowane prace. Powstałym, przepięknym łańcuchem ozdobiono korytarze oraz świetlicę szkolną.
W piątek 10 listopada odbyła się akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II i III gimnazjum pod kierunkiem p.Małgorzaty Wilczewskiej i p.Wiesławy Koterwas.
Te trzy dni na długo pozostaną w sercach i pamięci całej społeczności szkolnej. Przyczyniły się do rozwijania patriotyzmu i wzmacniania szacunku do naszych symboli narodowych oraz naszej kochanej Ojczyzny.
   
   
   
   
  
 A tak nasze poczynania podsumowali inni: 
 "Brawo dla Szkoły w Sypniewie za kreatywność.                                O Niepodległości można mówić w różny sposób.                              Tu młodzież wspólnie stworzyła biało czerwony łańcuch wolności:)"

**********************************************

27. 10. 2017r.

NOC W SZKOLE 

27 października 2017 odbyła się „Noc w szkole” pod hasłem „Jestem życzliwy i dobrze mi z tym” . Uczniowie z klasy VII po raz pierwszy  nocowali w szkole i było to dla nich nowe doświadczenie. 

Jako pierwsze zadanie przygotowane przez opiekuna samorządu uczniowskiego, p. Emilię Częścik, było wykonanie „plakietek życzliwości”, które posłużą nam, jako emblematy w „Dniu życzliwości i tolerancji”. Niektóre z nich wyszły naprawdę ładnie i pomysłowo.
Następnie postanowiliśmy wspólnie pośpiewać karaoke i  musimy przyznać, że jest to umiejętność, która nam naprawdę dobrze wychodzi. 
I w końcu …… dostarczono nam zamówioną wcześniej pizzę. Nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólny posiłek. Było smacznie i wesoło.
Najedzeni położyliśmy się, aby odpocząć i zrelaksować podczas oglądania filmu. Nie wszyscy byli zachwyceni repertuarem, nie zabrakło wśród nas osób, które w sposób bardzo impulsywny reagowały na obrazy filmowe. Reszta uczniów oglądała w ogromnym napięciu i z zaciekawieniem.
Już nad ranem, około godziny 500, aby powoli się rozbudzać, postanowiliśmy na sali gimnastycznej zatańczyć „belgijkę”. Dziewczynom z klasy II taniec wychodził rewelacyjnie, a reszta …. musi jeszcze potrenować.
I tak noc w szkole dobiegła końca. Czekamy na następną……. Dziękujemy p. Małgorzacie Wilczewskiej, p. Zofii Niedzialak, p. Monice Dembińskiej, że zechciały nad nami sprawować opiekę. 

********************************************

25.10.2017r. 

UROCZYSTOŚĆ  ŚLUBOWANIA I PASOWANIA NA UCZNIA

 25 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Sypniewie odbyło się uroczyste Ślubowanie i Pasowanie uczniów klasy pierwszej.
Uroczystość rozpoczęto o godzinie 9.00 w świetlicy szkolnej uroczystym wprowadzeniem sztandaru  i odśpiewaniem pieśni szkoły. Następnie wychowawczyni klasy pierwszej pani Bożena Dworecka powitała dyrektor szkoły panią Annę Nowak, wicedyrektor panią Monikę Dembińską, ks. proboszcza Romana Kulasika, ks. Jerzego Szymołona, rodziców pierwszoklasistów, Radę Pedagogiczną i zgromadzoną młodzież szkolną. Szczególnie ciepło powitała swoich wychowanków. Pani Dworecka podkreśliła, iż dzień w którym złożą uroczyste ślubowanie i zostaną pasowani przez panią dyrektor na ucznia, będzie dla nich niezapomniany. Odtąd staną się prawdziwymi uczniami. Aby wszyscy obecni mogli się o tym przekonać ,wychowawczyni zaprosiła do obejrzenia części artystycznej w wykonaniu pierwszoklasistów. W humorystycznych wierszykach dzieci przedstawiły siebie, odegrały wesołe scenki z życia szkoły, recytowały zabawne i pouczające  wierszyki, pięknie śpiewały piosenki, których nauczyły się w pierwszej klasie.
Wszyscy nagrodzili występ pierwszaków gorącymi brawami, a wychowawczyni bardzo się wzruszyła. Okazało się, iż dzieci wiedzą jak być dobrymi uczniami i są gotowi nimi zostać. Pani Dworecka  wyraziła przekonanie o tym, że pierwszaki z wielką ochotą i zapałem podejmą obowiązki szkolne i będą rzetelnie je wypełniać. Po tych słowach uczniowie uroczyście złożyli Ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie  pani dyrektor dokonała aktu pasowania kładąc na ramieniu każdego ucznia duży ołówek i wypowiadając znamienne słowa: -„Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Natomiast pani wicedyrektor Monika Dembińska wręczyła KAŻDEMU UCZNIOWI piękny pamiątkowy dyplom. Pani dyrektor Anna Nowak pogratulowała uczniom wspaniałego występu, życzyła im powodzenia i sukcesów w szkole, rodzicom zaś zadowolenia z dzieci i dużo satysfakcji.
 Rodzice pierwszoklasistów przygotowali dla swoich pociech upominki w postaci „Rożka obfitości”, natomiast Spółdzielnia Uczniowska ufundowała dla nich przybory szkolne. Miłym akcentem było wystąpienie uczniów  klasy drugiej. Dzieci powitały pierwszaków pięknym wierszykiem i wręczyły kolorowe, własnoręcznie wykonane zakładki do książek. Wychowawczyni także została obdarowana piękna zakładką.
Na zakończenie uroczystości pani Dworecka serdecznie podziękowała  gościom za obecność, a sponsorom za przygotowane upominki. Następnie zaprosiła gości, uczniów klasy pierwszej i ich rodziców na słodki poczęstunek do sali 32.
 
 
    
  

*******************************************

18.10.2017r. 

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

- PANEM PIOTREM KOWALCZYKIEM

Dnia 18.10.2017r. odbyło się w naszej szkole inspirujące spotkanie z podróżnikiem - Panem Piotrem Kowalczykiem. Jego tematy były następujące:  ,,Jak zostać podróżnikiem?” oraz ,,Śladami azjatyckich tajemnic”.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak zorganizować własną podróż niskim nakładem kosztów, aby była bezpieczna, a zarazem fascynująca. Poznali również ciekawostki z terenu południowej Azji. Duże zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudziły opowieści z miejsc, gdzie buduje się domy dla duchów oraz zjada  smażone tarantule.
Organizatorem  spotkania z podróżnikiem była Gminna Biblioteka Publiczna w Sypniewie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Biblioteką Szkolną.
 
 
  

**********************************************

17.10.2017r.

CYRK "SZOK" W NASZEJ SZKOLE

 
        17 października 2017 r w naszej szkole odbył się występ cyrku „Szok”. Program artystyczny zawierał pokaz żonglerki, akrobacji, iluzji, tresury zwierząt. Sporo emocji wzbudził bezpośredni kontakt z wężem. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili pokaz pary cyrkowców. Artyści zaprosili widzów do wspólnych występów. Uczniowie z różnym skutkiem próbowali sprostać zadaniom. Okazało się, że sztuka cyrkowa nie należy do łatwych. Pełni uznania dla talentu artystów nagrodziliśmy ich gromkimi brawami.
  
  

 

**********************************************

18.10.2017r.

BEZPIECZNI NA DRODZE

   W dniu 18 października odbyło się spotkanie uczniów z klas młodszych z panią dzielnicową Marleną Kołodziejską.  Pani policjantka przypomniała dzieciom zasady zachowania się na drodze, a następnie przećwiczyła przejście przez jezdnię. Uczniowie obejrzeli też radiowóz od środka i otrzymali pamiątkowe plany lekcji.

**********************************************

13.10.2017r.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W dniu 13. X. 2017r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie z wybranych klas przygotowali pod kierunkiem Pań: Katarzyny Piotrowskiej, Renaty Kołodziejczyk, Emilii Częścik, wspaniały występ artystyczny pod tytułem – Szkolne Show! Tym razem to nauczyciele i pracownicy obsługi wykazali się swoimi wokalnymi zdolnościami!
Wszyscy bawili się wyśmienicie! Do wspólnej, śpiewającej zabawy szybko dołączyli uczniowie i nasi goście! Uroczystość zakończyły życzenia dla nauczycieli
 i pracowników obsługi, do których uczniowie dołączyli piękne, kolorowe kwiaty!
   
    
  
  

**********************************************

13.10.2017r.

SZARLOTKA DLA NAUCZYCIELI

          W tym roku klasa druga, z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowała nietypowy upominek dla pracowników naszej szkoły.
        W dniu 13 października uczniowie zamienili się w cukierników i upiekli szarlotkę. Pod kierunkiem swej wychowawczyni pani Lidki Markiewicz odmierzali potrzebne produkty i zagniatali ciasto. Największą frajdę sprawiło im rozbijanie jajek i  od oddzielanie białek od żółtek. Trochę trudności przysporzyło dzieciom obieranie jabłek ze skórki, ale pomogły im w tym koleżanki z klasy szóstej.
      Kiedy ciasto piekło się w szkolnej kuchni rozchodził się tak smakowity aromat, że dzieci nie mogły doczekać się degustacji wypieków.
     Drugoklasiści składali życzenia oraz częstowali szarlotką wszystkich pracowników. Z duma przyjmowali pochwały, bo okazało się, ciasto im się udało i było pyszne.  Sami też urządzili sobie „szarlotkowe przyjęcie”  w klasie. 
    To był bardzo emocjonujący dzień i na pewno dzieci długo będą go wspominać.

**********************************************

22 - 29. 09. 2017r. 

POŻEGNANIE LATA

      
W tym roku Lato było wyjątkowo kapryśne i nie przyniosło nam tyle słońca, ile byśmy chcieli, ale wszyscy żałowali, że się już skończyło. Najmłodsze dzieci ze szkoły podstawowej pożegnały je zgodnie z tradycją.
   Klasy II i III pożegnały lato w dniu 22 września, natomiast klasa I nieco później-      29 września.
  Pierwszoklasiści bawili się na placu zabaw, mieli też przygotowaną niespodziankę    w postaci hot- dogów, słodkości i napojów.
  Uczniowie klasy drugiej pożegnali lato na stadionie, gdzie piekli w ognisku kiełbaski
i ziemniaki oraz  bawili się w różne gry i zabawy sportowe.
   Trzecioklasiści wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Gutowie. Tam wiele dowiedziały się o życiu lasu od podleśniczego pana Artura Grzankowskiego. Zbierali  grzyby i piekli kiełbaski.
.
 
Wszystkie te imprezy mogły się odbyć dzięki wychowawczyniom klas I-III oraz troskliwym rodzicom, którzy jak zwykle służyli pomocą.
 

 

 **********************************************

29.09.2017r. 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września odchodzimy Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Nasza szkoła od kilku lat włącza się do tego ogólnopolskiego projektu. Ten dzień jest świetną okazją, by uświadomić dzieciom jakie korzyści przynosi głośne czytanie.
     W bieżącym roku szkolnym uczestniczyły w nim klasy I-III. Fragmenty wybranych książek czytali dzieciom rodzice.
       W klasie I fragment książki pt. „ Cukiereczku, ty łobuzie” Waldemara Cichonia czytała mama Artura – Pani Katarzyna Beczak.
      Uczniowie klasy II poznali bohaterów książki Hugh Loftinga „Doktor Dolitte”, którą czytała Pani Anna Olkowska, mama Alberta.             
     Uczniowie klasy III z zaciekawieniem wysłuchali fragmentu książki Astrid Lindgren pt.”Dzieci z Bullerbyn”, który czytała Pani Małgorzata Bączek, mama Wiktorii.
    Zachęcamy wszystkie dzieci, małe i duże, do głośnego czytania.
   
 

**********************************************

22.09.2017r. 

POŻEGNANIE  LATA - WYCIECZKA DO LASU

 
         W dniu 22 września 2017 r. uczniowie klasy 3 wraz z wychowawcą p. Mirosławą Chrzanowską, wybrali się na wycieczkę do lasu, a dokładnie do Leśnictwa Gutowo. Na miejscu czekał na uczniów podleśniczy, p. Artur Grzankowski. Leśnik ciekawie opowiadał uczniom o lesie i swojej pracy. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek o życiu roślin i zwierząt leśnych. Poznali również warstwową budowę lasu oraz rozpoznawali rośliny leśne i słuchali odgłosów lasu. Niektórzy zebrali nawet po kilka grzybów.
          Na koniec czekała na uczniów przepyszna niespodzianka – pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. Rodzice zapewnili dzieciom także słodkie łakocie. Pogoda i humor wszystkim dopisywały. Ciepłe promienie słońca przedzierały się przez wysokie korony drzew. Pojawiające się gdzieniegdzie pożółkłe liście przypominały jednak, że już za moment będzie królować jesień.
         Uczniowie podziękowali panu leśnikowi za przekazaną wiedzę, a rodzicom za przygotowanie posiłku.
            To była udana wycieczka – żywa lekcja przyrody.
  
  

***********************************************

22.09.2017r.                                        WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W dniu 22.09.2017r odbyły się w naszej szkole wybory do SU, poprzedzone spotkanie przedwyborczym kandydatów z całą społecznością szkolną, podczas którego kandydaci do SU prezentowali siebie i swoje pomysły do zrealizowania w szkole w bieżącym roku szkolnym. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja w składzie: Weronika Milkowska, Wiktoria Świercz, Adrian Breński, Tomasz Klik oraz opiekunowie Samorządu.
w głosowaniu brały udział klasy IV-VII , klasy gimnazjalne oraz pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni. Uczniowie klas I-III byli obserwatorami wyborów.
w wyniku wyborów w skład SU na rok szkolny 2017/2018 weszli następujący uczniowie:
Adam Rzepka, Klaudia Tuszyńska, Julia Breńska, Sylwia Karpińska, Maja Żbikowska, Aleksandra Perzanowska, Adam Beczak, Aleksandra Sobieska, Tomasz KIlik, Jakub Wnuk, Mateusz Golon, Zuzanna Chełchowska, Patryk Milewski, Tomasz Żebrowski, Jakub Wierzbowski.
 
 

*******************************************

15 - 17. 09.2017r.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017

 W dniach 15 - 17 września odbyła się 24 edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2017”. W tym roku pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”.
        Celem tegorocznej akcji była przede wszystkim zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zaktywizowanie społeczeństwa do działania na rzecz środowiska i wreszcie promowanie obowiązującego standardu selektywnej zbiórki.
        Akcję „Sprzątanie świata – Polska”  potraktowaliśmy jako wspólną lekcję poszanowania środowiska i jego zasobów, oraz dobrą okazję do inicjowania działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.  
             Wzorem lat ubiegłych, poszczególne klasy sprzątały teren posesji szkoły a także stadion i tereny przyległe (uliuce wzdłuż szkoły i stadionu)
            Zwracając uwagę, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami wykorzystaliśmy zamiast worków na śmieci używane już ale jeszcze dobre torby plastikowe tzw. reklamówki Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania. Albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.
Ogłosiliśmy też zbiórkę nakrętek plastykowych i baterii.  Akcja ta ma trwać przez cały rok. Odpowiedzialna za akcję Anna Blacharska. 

**********************************************

04.09.2107r. 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 

 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
      
 
                              
Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz